1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
2 years ago
7

3 kg of potatoes and 2 kg of apples cost a total of £7.33.

Mathematics
1 answer:
KengaRu [80]2 years ago
8 0

Answer:

€2.24

Step-by-step explanation:

Let, the potatoes be x and apples be y

A/c to question,

4x = 3.80

x = 0.95

And,

3x + 2y = 7.33

3*0.95 + 2y = 7.33

2y = 7.33 - 2.85

y = 4.48/2

y = €2.24

Hence, the cost of 1 kg apple (y) = €2.24

You might be interested in
What is [2times6]-7+92+45<br> divided by 5
Vesna [10]
\frac{(2 \times 6) - 7 + 92 + 45 }{5} =  \frac{12 - 7 + 92 + 45}{4} =  \frac{142}{5} = 28.4

Hope that helps :)
7 0
3 years ago
is searching online for airline tickets. Two weeks​ ago, the cost to fly from to was 210 ​$. Now the cost is ​305$. What is the
harkovskaia [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

20]x]

3 0
3 years ago
Given that ∠ABC ≅ ∠DBE, which statement must be true?
Gala2k [10]
Line Segment AB<span> ≅ Line Segment DB </span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. F is buying 8 computers for the computer lab. if one computer costs $1,156, How much will the computers cost in all?
Andreas93 [3]

answer: $9248


explanation:

well, we know the cost for one, so if each computer costs the same, multiply the cost of one of them by 8 to get the total.

8 x 1,156 = 9248.

so, we can assume this is what the computers will cost in total because there seems to be no added tax or fees.


<em>i hope this helps, and have a great day! don't hesitate to ask if you need more help with this specific question! ♥ - eviezoom </em>


3 0
3 years ago
What is the LCD of 2/7 and 12/5
SashulF [63]

Answer:

10/35 84/35

Step-by-step explanation:

2/7 12/5

7 × 5 = 35

2 × 5 = 10

12 × 7 = 84

10/35 84/35

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2 + (3 – 2 x 2) *1<br> What’s the answer on this <br> Problem
    12·1 answer
  • Help I’m so dumb ://
    8·1 answer
  • Liv made punch by mixing 2.8 liters of orange juice, 0.75 liter of pineapple juice,
    6·2 answers
  • 3) Malik deposited $1.050 in a savings account, and it earned $241.50 in
    11·1 answer
  • The product of three consecutive<br> numbers CANNOT be:<br> A 210<br> B. 336<br> C. 560<br> D. 1716
    15·1 answer
  • if sec theta equals negative 5/3, such that 180° &lt;thata&lt;270° then determine what is tan theta ?
    10·1 answer
  • Roberto will roll a number cube and flip a coin. The faces of the number cube are labeled 1 through 6. The coin can land on head
    7·1 answer
  • Manuel se ha gastado 2/8 partes de la paga en ropa y 1/12 parte en dulces. ¿Qué fracción de la paga le queda?, ¿Si le dieron 45€
    9·1 answer
  • Next please stay stay and help thanks
    11·2 answers
  • Maverick spends 20 minutes of each day reading. Let d be the number of days that he reads, and let m represent the total minutes
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!