1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ludmilkaskok [199]
3 years ago
9

Define nomal goods examples​

Business
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]3 years ago
7 0

Answer:

Examples of normal goods include food staples, clothing, and household appliances.

You might be interested in
The Gourmand Cooking School runs short cooking courses at its small campus. Management has identified two cost drivers it uses i
alekssr [168]

Answer:

The Gourmand Cooking School

1. Planning Budget for September:

                                         Fixed Cost  Cost per  Cost per  Planning

                                         per Month   Course    Student   Budget

Instructor wages                                $ 2,960                      $11,840

Classroom supplies                                              $ 270       16,740

Utilities                               $ 1,220        $ 75                          1,520

Campus rent                     $ 4,800                                         4,800

Insurance                          $ 2,300                                         2,300

Administrative expenses $ 3,900        $ 44           $ 7          4,510

Total                                                                                      $41,710

2) Flexible Budget for September:

                                         Fixed Cost  Cost per  Cost per  Flexible

                                         per Month   Course    Student   Budget

Instructor wages                                $ 2,960                      $11,840

Classroom supplies                                              $ 270        15,120

Utilities                               $ 1,220        $ 75                          1,520

Campus rent                     $ 4,800                                         4,800

Insurance                          $ 2,300                                         2,300

Administrative expenses $ 3,900        $ 44           $ 7         4,468

Total                                                                                   $40,048

3. The Revenue and Spending Variances for September (based on flexible budget):

                                        Planning  Flexible    Actual     Spending

                                        Budget    Budget                     Variance

Revenue                         $55,180 $46,280   $52,280    $6,000  F

Instructor wages             $11,840   $11,840     $11,120        $720  F

Classroom supplies         16,740     15,120      16,590        1,470  U

Utilities                               1,520      1,520         1,930           410  U

Campus rent                     4,800     4,800        4,800            0     None

Insurance                          2,300     2,300        2,440           140  U

Administrative expenses  4,510     4,468        3,936          532   F

Total                               $41,710 $40,048    $40,816        $768  U

Explanation:

a) Data and Calculations:

Sales price per student = $890

Planned number of courses = 4

Planned total number of students = 62

Actual number of courses ran = 4

Actual total number of students = 56

Data concerning the company’s cost formulas appear below:

                                         Fixed Cost  Cost per  Cost per

                                         per Month   Course    Student  

Instructor wages                                $ 2,960                  

Classroom supplies                                              $ 270  

Utilities                               $ 1,220        $ 75                      

Campus rent                     $ 4,800                                

Insurance                          $ 2,300                                    

Administrative expenses $ 3,900        $ 44           $ 7  

Actual Results:

Actual Revenue $ 52,280

Instructor wages $ 11,120

Classroom supplies $ 16,590

Utilities $ 1,930

Campus rent $ 4,800

Insurance $ 2,440

Administrative expenses $ 3,936                                                                        

4 0
2 years ago
Long-term investments that cost the company $25 were sold during the year for $54 and land that cost $53 was sold for $28. In ad
adell [148]

Answer:

Explanation:

Long-term Investment cost = $25

Long-term Investment sales value = $54

Gain from Long-term Investment = $(54-25) = $29

Land cost = $53

Land sales value = $28

Loss from sale of Land = $(28-53) = -$25

Cash Dividend paid = $22

Total change in Assets = $(29-25) = $4

Total change in Equity = -$22

6 0
3 years ago
Bird's Eye View manufactures three different sizes of bird cages: small (for finches and canaries), medium (for cockatiels and s
Lesechka [4]

Answer:

Step 1: Identify cost activities and their cost drivers

- Material Handling ⇒ Labor hours

- Automated processing ⇒ Machine hours

- Plastic parts insertion ⇒ No. of parts

- Inspection ⇒ Labor hours

- Packaging ⇒ Orders shipped

Step 2: Assign overhead costs to activities identified

- Material Handling ⇒ $55,000

- Automated processing ⇒ $40,000

- Plastic parts insertion ⇒ $6,000

- Inspection ⇒ $29,000

- Packaging ⇒ $31,000

Step 3: Calculate Total Estimated Cost Driver Activity(for large cage only)

- Material Handling ⇒ 2 per unit × 350 = 700 labor hours

- Automated processing ⇒ 4 per unit ×350 = 1400 machine hours

- Plastic parts insertion ⇒ 8 per unit × 350 = 2800 no. of parts

- Inspection ⇒ 2 per unit × 350 = 700 labor hours

- Packaging ⇒ 180 orders shipped

Step 4: Calculate overhead rates

- Material Handling ⇒ $55,000 ÷ 700 = $79 per labor hour

- Automated processing ⇒ $40,000 ÷ 1400 =$28 per machine hour

- Plastic parts insertion ⇒ $6,000÷ 2800 = $2 per part

- Inspection ⇒ $29,000÷ 700= $42 per labor hour

- Packaging ⇒ $31,000 ÷ 180=$172 per order shipped

Step 5: Apply overheads to product

Since the the amount of activity consumed by each product is no given , it is unable to calculate per unit cost of overhead.

If it were given, the total activity consumed by the product would be multiplied by their respective activity rates calculated above, and then those amounts would be added together to get total overhead consumed by Large cage. Lastly, that total overhead  will be divided by no. of units produced to get per unit overhead cost.

7 0
3 years ago
Roughly what percent of japan is mountainous? select one:
aivan3 [116]
Its D because 73% of Japan is covered by mountains
5 0
3 years ago
Q 10.25: Admire County Bank agrees to lend Givens Brick Company $600,000 on January 1st. Givens Brick Company signs a $600,000,
Shtirlitz [24]

Answer:

Entry is given below

Explanation:

As Givens brick company is paying off the liability of note payable and the interest amount therefore, it will be debited as it is a decrease in liability. Cash will be credited as it is our asset and its decreasing.

Entry                      DEBIT          CREDIT

Notes payable     $600,000

Interest                 $36,000(w)

Cash                                           $636,000

Working

Interest = $600,000 x 8% x9/12

Interest = $36,000

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Hunter, Inc.'s accounts receivable increased during the year by $407,000. Its bad debt expense was $235,000, and its allowance f
    13·1 answer
  • Sunny Corporation began the year with cash of $ 141, 000 and land that cost $ 55, 000. During the year Sunny earned service reve
    14·1 answer
  • All of the following information about a customer must be used in determining annuity suitability EXCEPT
    5·1 answer
  • E-mail and Internet marketing campaigns allow you to make the most of limited advertising dollars while reaching a great number
    6·1 answer
  • ________________analysis involves determining the appropriateness of training, given the company's business strategy, its resour
    9·1 answer
  • On december 31, slugger batting cages company decides to trade in one of its batting cages for another one that has a cost of $5
    13·2 answers
  • Greg had selected 8 intervals total to service. He logged in on time for each interval, but ended up logging out 5
    7·1 answer
  • A(n) ___, the least severe
    13·1 answer
  • The graph shows Keynes's theory of aggregate demand. A line graph shows total economic output on the x axis and price on the y a
    6·1 answer
  • What's Target's code of ethics?<br><br><br><br><br> don't give links as answers, thankyou
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!