1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alecsey [184]
2 years ago
7

Simplify each expression by distributing and combining like terms.

Mathematics
1 answer:
solniwko [45]2 years ago
5 0

Hello!

Answer:

1) 7k+35

2) 9n−36

3) 4x+22

Step-by-step explanation:

1) 7(k+5)

1) 7k+7×5

1) 7k+35

2) 9(n-4)

2) 9n+9×−4

2) 9n−36

3) 4(x+5)+2

3) 4x+20+2

3) 4x+(20+2)

3) 4x+22

Hope this helps!

You might be interested in
What is half of the fraction 3/4
schepotkina [342]
The half of 3/4 is 0.375, or 3/8. All you have to do is multiply 3/4 times 1/2. 
5 0
3 years ago
Figure 1<br> Figure 2<br> Figure 3 <br> Or<br> All of the Above
Licemer1 [7]

Answer:

figure 3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Anyone knows the answer
murzikaleks [220]

Answer:C

Step-by-step explanation:

3.1 x 10^(-4) x 8.5 x 10^(-2)

3.1 x 8.5 x 10^(-4) x 10^(-2)

26.35 x 10^(-4-2)

26.35 x 10^(-6)

2.635 x 10^1 x 10^(-6)

2.635 x 10^(1-6)

2.635 x 10^(-5)

3 0
3 years ago
Jasmine draws a circle with a radius of 9x². What is the area of her circle?
amid [387]

Answer:

Look at the attachment

4 0
3 years ago
Add.<br><br> 3/2x+4 + 2x/3x+6<br><br> and it'd be great if you show you work, thank you! ♡
Vikki [24]

Answer:

<u>2 1/6x +10</u>

Step-by-step explanation:

All you need to do is combine like terms.

3/2x+<u>4</u>+2/3x+<u>6</u>

3/2x+<u>10</u>+2/3x

<u>3/2x + 2/3x</u>= <u>2 1/6x</u>

<u>2 1/6x+10</u>

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help on this Advanced algebra problem
    15·1 answer
  • Complete the statement using always, sometimes, or never. A rectangle is__________a square.
    14·2 answers
  • What is the value of 34 ?
    9·2 answers
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • I need help answering these problems
    9·1 answer
  • Sharon wants to make a graph to show the relationship between the number of tickets sold and the price of tickets sold. She plot
    11·2 answers
  • The recipe calls for 1⁄4 cup of sugar. If you make a batch of cookies that is 3⁄4 the amount made in the recipe, how much sugar
    10·1 answer
  • Tell whether the angle measures can be those of a triangle.
    15·1 answer
  • A teacher wrote the following part of a chemical equation
    11·2 answers
  • 12-2 one step equations
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!