1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
2 years ago
5

3. What is the total cost of Jared's shopping list. He needs 5 shirts, 1 tie, 4 hats, 5 pairs of gloves

Mathematics
2 answers:
AveGali [126]2 years ago
5 0

ѕоrrу іm ѕtuріd

mу bаd :(

musickatia [10]2 years ago
4 0
42/ 2 = 21

37.50 / 3 = 12.50

116.00 / 8 = 14.50
92.50 / 5 = 18.50

1 shirt = $21
1 tie = $12.50
1 hat = $14.50
1 pair of gloves = $28.70
1 wristband = $18.50

21 * 5 = $105
$12.50
14.50 * 4 = $58
28.70 * 5 = 143.50
18.50 * 6 = $111

105 + 12.50 + 58 + 143.50 + 111
117.50 + 58 + 143.50 + 111
175.50 + 143.50 + 111
319 + 111
430

The total cost is $430
You might be interested in
Mountain and deserts effect plz help
sladkih [1.3K]
This is not math
im not sure what this answer is specifically you can look it up on line
"cause and effect of mountains and deserts"

5 0
3 years ago
In a mathematics Olympiad, a correct answer is
qwelly [4]

Answer:

So Albert scored = 26 scores it's true and correct ! thank you:)

5 0
3 years ago
What is the solution to the equation 26=-d+6
Likurg_2 [28]
I believe the answer you are looking for is -20. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help<br> 4(x+8)+2=1/2(8x+60)
user100 [1]

Answer:

This is a contradiction

7 0
2 years ago
A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 5 chairs and 3 tables is $31.the total cost to ren
san4es73 [151]

Answer:

$1.25 & $10.25

Step-by-step explanation:

Let c be the cost of renting one chair and t be the cost of renting table. We're given two equations:

#1. 5c + 3t = 37

#2. 2c + 6t =64

We have a system of equations. Using our system of equations calculator, we can solve this problem any of 3 ways below:

  • Chairs (c) cost $1.25
  • Tables (t) cost $10.25
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The value of 60 is between which pair of consecutive numbers
    10·1 answer
  • The area of the scale model of a playground is 6 square yards. The scale model is enlarged by a scale factor of 3 to create the
    13·2 answers
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • Solve for g.<br> -3 + 5 + 6g = 11 - 3g
    8·2 answers
  • The Dazzle football team made 5 plays in a row where they gained 3 yards on each play then they had 2 plays in a row where they
    13·1 answer
  • Factor as a product of two binomials x2-x-72
    8·1 answer
  • PLZZZ HELP ASAP completly clueless
    8·1 answer
  • Pls I need to complete this for homework tomorrow​
    15·1 answer
  • A horizontal force of 20.8 N is applied to move a 425-kg cart a distance 0.636 m
    8·1 answer
  • Taylor went shopping for a new camera. Sales tax where she lives is 4.5%. The price of the camera is $28. Find the total price i
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!