1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
2 years ago
11

4n<16 ; {1, 2, 3, 4} Select each correct answer. 1 2 3 4

Mathematics
1 answer:
ss7ja [257]2 years ago
3 0
The article is not north of north and the 2
You might be interested in
Convert 300 centimeters to yards.
sukhopar [10]

Answer:  3.2808

There are 91.44 centimetres in one yard

Divide 300 by 91.44

8 0
3 years ago
Maria lives 98 miles away from her grandparents. She wants to be at her grandparents’ house by 3:00 pm. If she leaves her house
RideAnS [48]

Answer:   B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help me find the answerr
notka56 [123]

Answer:

m∠3 = 24°

Step-by-step explanation:

By the theorem,

"Intercepted arc measures the double of the inscribed angle formed by two chords meeting at one point of the circle."

In the given picture,

∠3 is the inscribed angle subtended by the arc ED and is the intercepted arc.

Therefore, m∠3 = \frac{1}{2}m(\text{arc}ED)

m∠3 = \frac{1}{2}(48)

        = 24°

Measure of angle 3 is 24 degrees.

6 0
2 years ago
18 Carmen and Abe act out a math problem. Carmen puts
pogonyaev

Answer:

the answer is C

Step-by-step explanation:

if there are 3 cups and he put seven in each then multiply 7 by 3 and you get 21 then take 3 away and you have 18

6 0
3 years ago
Triangle ABC is an isosceles triangle, and side BC is congruent to side AC. If side AC equals 40 centimeters, and AB is one-half
Alik [6]

Answer:

100 cm

Step-by-step explanation:

Given:

AC = BC

AC = 40

2AB=AC

Simplify:

BC = 40

Simplify:

2AB = 40

Algebra:

AB = 20

Here's the sides:

AB = 20

AC = 40

BC = 40

Add all of them together:

100

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A gym charges a $49.95 activation fee and $17.50 per month for a membership. If you spend $364.95 for how many months do you hav
    15·1 answer
  • Tonya bought gifts for her family that cost $25, $14, $33, and $19. She has to buy one more gift and wants her mean cost to be $
    10·1 answer
  • X2-5x-14=0<br> A=1 B=-5C=-14
    5·2 answers
  • Seats for Mathematics, Physics and Biology in a school are in the ratio 5 : 7 : 8. There is a proposal to increase these seats b
    12·1 answer
  • Tony bought 3 packs of pencils for $4 each and a pencil box for $7. Mario bought 4 binders for $6 each and used a coupon for $6
    7·1 answer
  • I really need a answer to this
    14·2 answers
  • Solve for x please:<br>x-2=17
    12·2 answers
  • What is the left-hand limit of this function as x approaches 2? f(x)=x/x-2
    10·1 answer
  • The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies is $4.62. What is the price of one kg of cookies if it is $1.4 cheaper tha
    14·1 answer
  • What is the cost of buying 10 tickets if 4 tickets cost 122 dollars?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!