1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
3 years ago
14

The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies is $4.62. What is the price of one kg of cookies if it is $1.4 cheaper tha

n 1 kg of candy?
Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]3 years ago
3 0

Answer: $1.80

Step-by-step explanation:

600 grams - .6 kg

.6x+1.5y=4.62

y=x-1.4

.6x+1.5(x-1.4)=4.62

.6x+1.5x-2.1=4.62

2.1x=6.72

x=3.2 ( 1 KG of candy)

y=3.2-1.4

1.8=y (1 KG of cookies)

You might be interested in
Damaris will be working at the local pool over his nine-week summer break. His net pay will be $123.56 each
lesya [120]
I wish I could help but I’m stúpid ;-;. Good luck finding the answer 00p

8 0
3 years ago
HELP PLZ ASAP!!! I will attach the work below once this is posted.
telo118 [61]
Well what exactly do you need help with?
3 0
3 years ago
Which of these is a simplified form of the equation 7y + 8 = 9 + 3y + 2y?​
Lera25 [3.4K]

Answer:

7y +8 is the answer for the question

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
This year I will have 180 hours free in which I can watch TV or watch movies. Each movie lasts 2 hours, and I'll be able to watc
bekas [8.4K]

Step-by-step explanation:

ESLAC  

5 0
3 years ago
students surveyed boys and girls separately to determine which sport was enjoyed the most. After completing the boys survey, it
Anit [1.1K]
Im sorry i do not know the answer but i hope you have a wonderful day and never give up on things i almost gave up on a test i said i cant do it but i did i know this might sound pufft yeah sure its fake well its not
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A man surveyed a sample of 36 high school students and​ asked, "how many days in the past week have you consumed an alcoholic​ b
    12·2 answers
  • SHOW WORK!!!!! PLEASE HELP
    14·1 answer
  • Can anyone help with the second part, please
    13·1 answer
  • Talil is going to make some concrete mix.
    5·1 answer
  • I need this homework
    9·1 answer
  • EB = 33, BD = 5x - 10 and ED = 9x + 3. Find x.
    9·1 answer
  • What is the perimeter of the rectangle below?
    13·2 answers
  • Angela has 30 packs of Pokemon cards each pack contains 20 cards how many packs of Pokemon cards does and Angela have
    9·2 answers
  • Pls help I’m really confused How are vertical
    15·1 answer
  • What is the sum of 4 and -5​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!