Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
Answer:
the correct answer is the second
For a rectangle, A = LW.
A = (3x + 2)(x - 4)
A = 3x^2 - 12x + 2x - 8
A = 3x^2 -10x - 8
Answer:
x = 3 , y = 1
Step-by-step explanation:
2x + y = 7
3x + y = 8
solution
2x + y = 7-----------(1)
3x - y = 8------------(2)
from equation 1
2x + y = 7
y = 7 - 2x-------------(3)
substitute equation 3 into equation 2
3x - y = 8
3x - (7 - 2x) = 8
3x - 7 + 2x = 8
3x + 2x = 8 + 7
5x = 15
divide through by the coefficient of x
5x/5 = 15/5
x = 3
to find y
substitute x into equation 1
2x + y = 7
2(3) + y = 7
6 + y = 7
y = 7 - 6
y = 1
w represents width
4w represents length
d represents diagonal
w2 + (4w)2 = d2
w2 + 16w2 = d2
17w2 = d2
±w√17 = d
The diagonal is the width times √17.