1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
san4es73 [151]
3 years ago
15

FABM 2 Can someone help​

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
7 0

Answer:

4444444

Step-by-step explanation:

sorry not that smart ok

You might be interested in
The function f(x)=2x+1 is defined over the interval [2, 5]. If the interval is divided into n equal parts, what is the value of
vodomira [7]

Answer:

  D.  5 +6k/n

Step-by-step explanation:

The width of the interval is (5 -2) = 3. The width of one of n parts of it will be ...

  3/n

Then the difference between the left end point of the interval and the value of  x at the right end of the k-th rectangle will be ...

  k·(3/n) = 3k/n

So, the value of x at that point is that difference added to the interval's left end:

  2 + 3k/n

The value of the function for this value of x is ...

  f(2 +3k/n) = 2(2 +3k/n) +1 = (4 +6k/n) +1

  = 5 +6k/n

4 0
3 years ago
A worker at a factory earns $12 per hour plus 2.50 for each unit produced that hour. The worker earns a total of $27 in one hour
nevsk [136]

Answer:

The total number of units produced is 6  .

Step-by-step explanation:

Given as :

The earning of worker at the factory = $ 12 per hour + $ 2.50 each unit per hour

The total earning of worker per hour = $ 27

Let The total number of unit produced = x

According to question

The wage worker earn per hour + earning  × per unit produced that hour = Total earning of worker per hour

Or, $ 12 per hour + $ 2.50 each unit per hour × x = $ 27

Or, $ 2.50 each unit per hour × x = $ 27 - $ 12

Or,  $ 2.50 each unit per hour × x = $ 15

∴   x = \frac{15}{2.50}

Or, x = 6

Hence The total number of units produced is 6  .   Answer

4 0
3 years ago
PLEASE HELP ME
sineoko [7]

Answer:

C. Exponential

Step-by-step explanation:

If the function is linear, the differences will be equal.

d₁ = y₁ − y₀ = 4.2 − 0.6 = 3.6

d₂ = y₂ − y₁ = 29.4 − 4.2 = 25.2

d₃ = y₃ − y₂ = 205.8 − 29.4 = 176.4

d₄ = y₄ − y₃ = 1440.6 − 205.8 = 1234.8

The differences are not equal, so this is not linear.

If the function is quadratic, the differences of the differences will be equal.

d₂ − d₁ = 25.2 − 3.6 = 21.6

d₃ − d₂ = 176.4 − 25.2 = 151.2

d₄ − d₃ = 1234.8 − 176.4 = 1058.4

The differences of the differences are not equal, so this is not quadratic.

If the function is exponential, the ratios will be equal.

r₁ = y₁ / y₀ = 4.2 / 0.6 = 7

r₂ = y₂ / y₁ = 29.4 / 4.2 = 7

r₃ = y₃ / y₂ = 205.8 / 29.4 = 7

r₄ = y₄ / y₃ = 1440.6 / 205.8 = 7

The ratios are equal, so the function is exponential.

5 0
3 years ago
What is the solution of the system? Use either the substitution method or the elimination method. 4x + 2y = 104x + 2y = 10 x − y
bixtya [17]
4x+2y=10 Equation 1
x-y=13 Equation 2
Solving by substitution method.
Isolate x from equation 2.
x=y+13
Substitute value of x in equation 1
4(y+13)+2y=10
4y+52+2y=10
6y+52=10
6y=-42
y=-7
Now substitute value of y in x=y+13
x=-7+13
x=6

Answer: (6,-7)
8 0
3 years ago
A horse 64 feet from the center of a merry-go-round makes 27 revolutions. In order to travel the same distance, how many revolut
shutvik [7]

Answer:

108

Step-by-step explanation:

64*27=1728

1728/16=108

or

64/16=4

4*27=108

hope this helps!

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 2 / 250 as a percent answers
    6·1 answer
  • You put 60% of your paycheck into your savings account. Your paycheck is $235. How much money do you put in your savings account
    6·2 answers
  • Explain why a vertical line is said to have undefined slope or no slope.
    9·1 answer
  • 14. Althea is running around a 1/4 mile loop. How many times must she run around the
    11·1 answer
  • I need help with this please
    15·1 answer
  • Find the slope,y-intercept,equation 
    12·2 answers
  • What is the estimate for each expression? Drag the number to each box.
    14·2 answers
  • Find an equation of the line L. L is perpendicular to y=-2x and is passing through points 2,-4
    11·1 answer
  • Exactly 9 years ago, Jeri opened a bank account that earned 2% interest each year. If the account now has $215.12, how much did
    11·1 answer
  • Rate to unit rate, what is the unit rate of a case of 24 bottles of water for $4.99 ?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!