Answer:
Shopper spend $3 on Apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
Step-by-step explanation:
Cost of one pound of Apple = $2x
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5)
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)
A shopper purchases one pound each of apples, grapes, and oranges and spends $10.50.
It can be written as: 
We need to find how much the shopper spend on each fruit.
First we need to find value of x by solving equation

Solving:

The value of x is: x=1.5
Now finding cost of one pound each fruit by putting x=1.5
Cost of one pound of Apple = $2x = 2(1.5) = $3
Cost of one pound of Grapes = $(6x-5) = (6(1.5)-5)= $4
Cost of one pound of Oranges = $(x+2)=(1.5+2)=$3.5
So,
Cost of one pound of Apple = $3
Cost of one pound of Grapes = $4
Cost of one pound of Oranges = $3.5
So, shopper spend $3 on apples, $4 on Grapes and $3.5 on Oranges
X=5y-3
-5y=-x-3
5y=x+3
y=x/5 + 3/5
Answer:
I don't see any thing there
Step-by-step explanation:
u need to include the picture
Hello!
Rate of income tax = Tax paid / Monthly income
⇒ Rate = 8,000 / 40,000
⇒ Rate = 0.2
⇒ Rate = 20%
∴ The rate of income tax is 20%.
Answer:
28/5= 5 3/5 15/7= 2 1/7 21/4=5 1/4
Step-by-step explanation: