Answer:337.5 miles
Step-by-step explanation:
Find the unit rate 135/6 = 22.5/1
He can drive 22.5 miles on 1 gallon of gas
Then multiply by 15
22.5x15= 337.5
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Ok so pete lays 10 more than jim per hour
pete and jim laid same amount of tiles
j=jim's rate
p=pete's rate
6j=5p
but pete lays 10 tile per hour faster so
p=10+j
sub
6j=5(10+j)
6j=50+5j
minus 5j both sides
j=50
jim can lay at 50 tiles per hour
To square a number means to multiply it by itself. So 9 squared would be:
9x9
Which is
81
I hope this Helps!