1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slavikrds [6]
3 years ago
7

The lowest temperature ever recorded on earth was —89°C in Antarctica. The average temperature on Mars is about —55°C which is w

armer write an inequality to support your answer.

Mathematics
1 answer:
Gre4nikov [31]3 years ago
6 0

Answer:

SUP

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the domain of the function f(x)= ln(x^2-4)?<br> Please show your work.
snow_lady [41]
F(x) = ㏑(x² - 4)

Domain: {-2 ≤ x ≤ 2}, or [-2, 2]

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
15/60=3/4 are they equivalent
Dvinal [7]
15/60 simplified is 1/4

1/4 is not equal to 3/4
4 0
3 years ago
Which expression is equivalent to  when ?    ​
34kurt

Answer:

5(w + 4) \\  = 5(9 + 4) \\  = 5 \times 13 \\  = 65

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5th grade math, correct answer will be marked brainliest.
lina2011 [118]

Answer:

1.4 is the answer

Step-by-step explanation:

For every times 10 move the decimal point to the right.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x: 3x-2&gt;5x+10
Pani-rosa [81]

Combine like terms:


3x-2>5x+10 becomes -12 > 2x


Dividing both sides by 2, we obtain x < -6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve 4x-3y=-1 and 2x+3y=13 using the elimination method
    13·2 answers
  • 5929×2959-300+900=________
    9·2 answers
  • Domain and range for y=2+x^2
    9·1 answer
  • HELP PLEASE!
    6·2 answers
  • Whats the original price of a pair of shoes in the sale price is $27 after a 25% discount
    11·1 answer
  • You are selling tickets to a play. You have sold (3t + 2) tickets for $5 each and
    12·2 answers
  • Ms. Garcia went shopping for a class celebration. Each bag of pretzels costs $3.49. She buys 3 bags of pretzels. Each container
    10·2 answers
  • 25% of 560 is what number
    10·2 answers
  • A 7-pound box of grapes costs $30.24. What is the price per ounce?
    15·2 answers
  • I need this ASAP!!! Giving brainliest
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!