1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
3 years ago
12

Please help! Due soon! Graph the equation using the point and the slope. y-3=1/5(x-1)

Mathematics
1 answer:
Nutka1998 [239]3 years ago
3 0

Answer:

Check out the image below!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Micah recorded the amount of time his mom and dad spend reading bedtime stories. He plotted the data in the box plot below.
katrin [286]

Answer:

The lengths of time that his mom reads are typically longer and have more variability than the lengths of time that his dad reads.

Step-by-step explanation:

The Mom's plot is longer in ranges, therefore, she would have more variability than the dad.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help thank you thank you
natta225 [31]

Answer:

B

Only one that goes over once and up twice

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Priya, variable "p", jumped 3 inches more than Xeno, “x”, in a high jump contest. Mai, “m”, jumped three times as many inches hi
IceJOKER [234]

Answer:

Xeno jumped 1 2/3 in

Step-by-step explanation:

if Mai jumped 3 times higher than Priya dividing Mai's 14 by 3 would get Priya's height. Then by subtracting 3 from Priya's height, which is 4 2/3, you get Xeno's height which is 1 2/3 in

4 0
3 years ago
Y=|x+2|+4<br> what is the vertex of the equation..<br> help please and the work too ;/
LuckyWell [14K]
Well plug 0 in for x and solve for y and that is the vertex of your expression
7 0
3 years ago
Please help! <br>What is the answer to this question?<br>​
valentinak56 [21]

Answer:

b. 80

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help algebar 2
    6·1 answer
  • What are the solutions of the quadratic equation?
    10·2 answers
  • 16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound
    5·2 answers
  • Pants cost $18.50 and it is 25% off, what is the cost?
    12·2 answers
  • Estimate by rounding to the nearest hundred.<br>Show your work.<br>12,846 - 3467​
    8·1 answer
  • Evaluate ƒ(x ) = x 2 + 1 for ƒ(-1).<br><br> Can someone explain how you figure this?
    12·1 answer
  • Simplest form for 10 sec 1 min
    9·1 answer
  • On a true/false test, the ratio of true questions to false questions is 3 to 7. What is the ratio of true questions to total que
    11·2 answers
  • What is the missing side length of the triangle? a=5 and b=5 what is c?
    5·1 answer
  • What is the measure of angle x?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!