1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
14

Help me!!!!! Simplify (7)(-6).

Mathematics
1 answer:
mash [69]3 years ago
4 0

Answer:

-42

Step-by-step explanation:

Multiply

You might be interested in
Rita earns $16.00 per hour. If she gets a 3% raise, what will be her new hourly wage?
Vikentia [17]
All percentages can be expressed as fractions or decimals. To find a percentage of a number, we multiply the percentage with the number. In this case:
3/100 * 16/1 = 48/100 = 0.48
Or:
0.03 * 16 = 0.48
Her new hourly wage would be $16.48
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the median and the lower quartile for this box plot 16,16.5,15.5,
MArishka [77]
The median should be 16
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on doing the equal values method. Please tell me how to do y=11-2x y=x+2
noname [10]

Answer:

11-2x=x+2

-3x=9

x=-3

Step-by-step explanation:

y=11-2x

y=x+2

So we use the first equation to plug in for the second equation.

Then we solve for x and get the answer. Hope this helps. Thank you.

8 0
3 years ago
Explain how you can use your compass to construct one-fourth the length of a segment.​
kogti [31]

Answer:

You caluculate the value of the segment then multiply it by 1/4. After that you move the compass to match the radius of the segment

Step-by-step explanation:

Sorry if that didnt make sense

7 0
3 years ago
After lunch a supervisor ask you to put to a machine together before the end of the day.It is already 4hours 35second into your
Sphinxa [80]
You have 3hours 25seconds left to assemble the machine.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Identify the like terms.
    7·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • Is Alexis drove her car for three hours and drove 150 miles and then drove her car for 350 miles in four hours what is her avera
    15·1 answer
  • Xy has endpoints at X(2,-3) and Y(-1,2) what is the length of XY
    9·1 answer
  • Identify the best method for solving the given
    9·1 answer
  • Help ASAP
    8·1 answer
  • In which expression should the exponents be multiplied
    15·1 answer
  • HELP ME FAST ASAP
    5·1 answer
  • If your chances of winning a game are 4 out of 10, that’s better than having chances of 2 out of 10.
    6·1 answer
  • Marcus picks 4 times as many blueberries as Tim. Marcus picks 20 cups of blueberries. How many cups of blueberries does Tim pick
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!