Answer:
7392
Step-by-step explanation:
just divide 5544÷.75 on a calculator however you want to do it than you will get 7392
ANSWER:
$18.90
EXPLANATION:
3L of fuel for every 100km
450km = 13.5L
13.5 x 1.40 = $18.90
Multiply the length*width*height to get the volume of the prism then, take out the difference between the volumes
Volume of the prism= 1018464
Then just subtract
Answer:
Each hot dog = $3
Each french fry = $2
Step-by-step explanation:
First, lets define our variables:
x = Hotdog
y = fries
Next, you need to set up a cost equation for both Toby and Bernie:
8x + 5y = 34
2x + 6y = 18
Now, we need to isolate one of the variable:
2x + 6y = 18
2x = 18 - 6y
x = 9 - 3y
Next, we need to insert this equation back into the first equation (8x+5y = 34) to find the cost of y (fries):
8x +5y = 34
8 (9-3y) + 5y = 34
72 - 24y + 5y = 34
72 - 19y = 34
19y = 38
y or fries = $2
Finally, we need to find the cost of each hotdog by using the cost of fries ($2) in one of the formulas:
2x + 6y = 18
2x + 6(2) = 18
2x + 12 = 18
2x = 6
x or hotdog = $3
I hope this helps!
-TheBusinessMan
Well divide the numbers to find the unit rate so it’s 200 meters in a minute I think