1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrey2020 [161]
3 years ago
15

Find the cosine ratio of angle Θ. Hint: Use the slash symbol ( / ) to represent the fraction bar, and enter the fraction with no

spaces. Triangle ABC is shown. AB measures 12. BC measures 13. CA measures 5. The angle formed at point C is marked theta and angle A is the right angle.
Mathematics
1 answer:
liberstina [14]3 years ago
5 0
Cos(θ) = adjacent /hypotenuse = AC/BC = 5/13  
You might be interested in
How should this problem be solved?(a3)2
baherus [9]
You can not "solve" this, so to speak, rather simplify this expression. Take the "2" and multiply that by the "a" and the "3" in the parentheses. You will then have the simplified answer of: 2a times 6. 
Hope that helps!
8 0
3 years ago
Elementary school students spend 1/6 of their day at recess on average. If they are in school 6 1/2 hours a day, how much time i
Alex17521 [72]
6 and 1/2= 13/2. 13/2*1/6=13/12 so they spent 1 and 1/12 of an hour on recess

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Top left Top right
Kaylis [27]

Answer:

top left

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is true of rounding the optimized solution of a linear program to an integer?
VashaNatasha [74]

Answer: Option 'c' is correct.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

the optimized solution of a linear program to an integer as it does not affect the value of the objective function.

As if we round the optimized solution to the nearest integer, it does not change the objective function .

while it is not true that it always produces the most optimal integer solution or feasible solution.

Hence, Option 'c' is correct.

6 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of these are arithmetic sequences?
    6·1 answer
  • at silver gym membrship is 25$ per month and personal training sessions are thirty dollars each.At fit factor membership is 65$
    10·2 answers
  • a new seporter at a family amusement park ask 10th person exiting the park about their experience at the park​
    7·1 answer
  • How would i find y in this situation
    6·1 answer
  • A rectangular box has a square base. if the sum of the height and the perimeter of the square base is 12 in, what is the maximum
    6·1 answer
  • Please help..........
    7·2 answers
  • Can somone help me with this please
    11·2 answers
  • Subtract the mixed numbers
    14·2 answers
  • NEED HELP ASAP PLEASE!!!!!!!!<br> DUE AT 2
    15·1 answer
  • Help I keep getting stuck
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!