1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
3 years ago
8

The population of MeadowView is increasing at a rate of

Mathematics
1 answer:
bija089 [108]3 years ago
6 0

Answer:

The population will be 3800 in four years

Step-by-step explanation:

2500 + 325(4)

2500 + 1300

3800

You might be interested in
¿Cuántas onzas equivalen a 9 libras? (1 libra = 16 onzas)
rosijanka [135]

Answer:

144 onzas

Step-by-step explanation:

1) 1 libra= 16 onzas

2) 16x 9= 144

;) Espero que eso te ayude

4 0
3 years ago
Solve this equation by elimination method...
Snowcat [4.5K]

Answer:

x=2,y=-3

Step-by-step explanation:

detailed explanation showed in the image above

4 0
2 years ago
Rickey has 7 over 8 cup of cereal in a bowl. He then gave two 1 over 4 cups of cereal from his bowl to his little sister. Which
NeX [460]

Answer:

5/8 cup left

Step-by-step explanation:

7/8 - 1/4

1/4=2/8

7/8-2/8

5/8

5 0
2 years ago
Find the distance between the points (11, 4) and (10, 5). 1 2
Debora [2.8K]
Distance formula : d = sqrt (x2 - x1)^2 + (y2 - y1)^2
(11,4)(10,5)

d = sqrt (10 - 11)^2 + (5 - 4)^2
d = sqrt (-1^2) + (1^2)
d = sqrt (1 + 1)
d = sqrt 2
d = 1.41 <===
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 cups of coffee and 4 pieces of toast cost $20 . 5 cups of coffee and 3 pieces of toast cost $14.50 . find the cost of each ite
Angelina_Jolie [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

Bánh mì 1.5 đô

Cà phê 2 đô

5 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP ME ASAP
    6·1 answer
  • Write the expression in simplified radical form. Show all steps and work<br> (7-2√5)/(11+√5)
    5·1 answer
  • Delicious Donuts sells their donuts in different size packages as shown below. Which box of donuts is the better buy? *
    12·2 answers
  • THE
    7·1 answer
  • Find the equation in standard form , of the line passing through points (2,-3) and (4,2)
    5·1 answer
  • A 15 lb. costs $19.50. At that same rate, how much would 12 1/2 lb. ham cost?
    9·2 answers
  • Can anyone answer this please
    5·1 answer
  • Ok pls help i’m so bad at this
    5·2 answers
  • In a 3-digit number, the hundreds digit is one more than the one's digit, and the tens digit is twice the hundreds digit. If the
    9·1 answer
  • PLEASE HELP EMERGENCY!! IF YOU ARE NOT 100% SURE ABOUT YOUR ANSWER DO NOT ANSWER THEN!! PLEASE!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!