1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
2 years ago
5

A student sells wrapping paper for $5 per roll and sells 40 rolls. The cost to make the wrapping paper rolls is $3. What is the

student’s profit from selling 40 rolls of wrapping paper? Show the math you used to reach this answer.
Mathematics
1 answer:
xz_007 [3.2K]2 years ago
3 0
40x5=200
3x40=120
200-120=80
You might be interested in
1/4x - 8=4. I am not understanding this question can someone help me plssss.
nirvana33 [79]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
D=a+b+c solve for b<br> I need some help
Hoochie [10]

Hi Walker


d=a+b+c

Flip

a+b+c=d

Add -a to both sides

a+b+c-a=d-a

b+c=-a+d

Now add -c to both sides

b+c-c=-a+d-c

b= -a-c+d


I hope that's help:0

4 0
2 years ago
Explain how to find the area of an enlarged polygon if you know the area of the original polygon and the scale factor of the enl
julia-pushkina [17]
Yo just need to multiply  area to that scale factor,
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me ​
AlladinOne [14]
No I’m sorry I am literally in 5th grade my guy
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a person bought two watches for 2500, she sold one of them at 10% profit &amp; the other one at 4% loss. what was her gain or lo
Zepler [3.9K]

Answer:

profit : RS 150 and profit % : 3%

Step-by-step explanation:

for profit 10% for loss 4%

s.p will be 2750. s.p will be 2400

Total s.p : 2750 +2400. total s.p : 5150

profit = s.p-c.p. profit%=?

=5150-5000. profit = p /c.p × 100

=150 = 150/5000×100

= 3%

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 34=2m-8. Solve the equation
    8·2 answers
  • Chris is using the expression 4x + 2 to represent the number of students in his gym class. There are four times as many students
    11·2 answers
  • 3x+2+x-6=25 Solve for x​
    13·2 answers
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • Can someone help me on question 5
    9·1 answer
  • Name all of the properties of a parallelogram and its diagonal
    5·1 answer
  • the following graph shows the function f(x) and g(x): the function g(x) is obtained by adding ___ to f(x). (only input intergers
    7·1 answer
  • -4 1/2 - 1 1/4 + 1 3/8
    11·1 answer
  • GIVE U BRAINLYIST IF U GET CORRECT ANSWER AND EXTRA POINTS
    15·2 answers
  • Which adjustment would turn the equation y = -3x^2+4 into a linear function?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!