1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
expeople1 [14]
3 years ago
9

How does the graph of a system of equations with one solution differ from the graph of a system of equations with infinitely man

y solutions or no solution?
Mathematics
1 answer:
Tresset [83]3 years ago
5 0

Answer:

To solve a system of linear equation graphically, it is best to write both equations in slope-intercept form first. After you put them in slope-intercept form, you should be able to graph them easily.For one solution, the two lines have to intersect at exactly one point, since both equations are satisfied at the intersection.

For no solution, the two lines have to never intersect, which means they have to be parallel lines. In other words, no solution will satisfy both equation.

You might be interested in
7 1/4 boxes weigh total of 66 7/8 what does one box weigh
Ray Of Light [21]

Answer:

68.875 / 7.25 = 9 1/2 pounds

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A rectangular swimming pool measures 14 feet by 30 feet. The pool is
Zolol [24]

Answer:

The total cost of resurface the path is \$600

Step-by-step explanation:

step 1

Find the area of the path

The area of the path is equal to the area of the path plus the swimming pool minus the area of the swimming pool

A=(14+3+3)(30+3+3)-(14)(30)

A=(20)(36)-(14)(30)

A=300\ ft^{2}

step 2

Find the cost of resurface the path

Multiply the area of the path by $2 per square foot

300*2=\$600

4 0
3 years ago
If five notebooks cost $5.25 how much would 3 cost?
34kurt
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Very easy problem !!! Will be Marked Brainliest :)
Butoxors [25]

Answer: Yes it is reasonable.

Step-by-step explanation:

If all the numbers are rounded, 79 will be rounded to 80

12 to 10

and 11 to 10

If there are about 80 kids in 3rd grade, and about 20 kids in Mrs. Henry's class (because 10 girls plus 10 boys)

That means that 80-20

about 60 kids are not in Mrs. Henry's class

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Piscou possède 2021 pièces d'or. Il les répartit en piles contenant des nombres de pièces consécutifs.
anzhelika [568]

Question in English:

Tom has 2,021 gold coins. He divides them into piles containing consecutive numbers of pieces. if it has more than two piles, how much is in the highest pile?  

Plzzzzz give me Brainliest!!!!!  

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help I​ don't​ know what to do and this is due tomorrow​
    15·2 answers
  • What is 0.8333 forever in a fraction
    8·2 answers
  • 2/3 + 1/4 <br><br> Answers should be in the format 5/2 or 2/5 no decimals or mixed numbers
    10·1 answer
  • Factor the expression completely. 6×3- 4×2 – 16x A. 0 B. 2x(3×2 – 2x – 8) C. 2x(3x + 4)(x – 2) D. 4x(2x + 1)(x – 4) E. 2x(2×2 +
    6·1 answer
  • Help me please I don’t get it
    5·2 answers
  • -2x + 3y= in slope-intercept form
    6·2 answers
  • I’m confuse plz help
    6·1 answer
  • Pls help
    11·1 answer
  • Directions: Convert each measurement. <br> 1. 20 ounces = __________ lbs __________ oz
    10·1 answer
  • A locker combination consists of two non-zero digits. the digits in a combination are not repeated and range from 2 through 9. e
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!