1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
2 years ago
15

A) A shopkeeper marks the price of an article R's. 550 and gives the customer discount of 10℅.In this way, he gains Rs 75 on the

article.How much percent will be the marked price be more than the cost price?
.✧・゚: *✧・゚:*
Don't spam
thank u ˙˚ʚ(´◡`)ɞ˚˙
​

Mathematics
1 answer:
kumpel [21]2 years ago
5 0

Answer:

Marked Price =MP=550 Marked Price =MP=550

Selling Price=SP=550-10%=550-55=495Selling Price=SP=550-10%=550-55=495

The profit earned is , SP−Profit=CP(CostPrice)The profit earned is , SP−Profit=CP(CostPrice)

CP=495−75=420CP=495−75=420

The difference of MP and CP is 550−420=130The difference of MP and CP is 550−420=130

 The percentage of difference w.r.t CP is  The percentage of difference w.r.t CP is 

130420×100=30.95%

Step-by-step explanation:

plz make me as a brainliest

You might be interested in
What is the equation of the line that passes through (-2,2) and (1,-4)?
adelina 88 [10]

Answer:

y=-2x-2

Step-by-step explanation:

Slope: -4-2/1-(-2)=-6/3=-2

Equation: y=-2x+b

Substitute: 2=-2(-2)+b

2=4+b

b=-2

Therefore, y=-2x-2

I hope this helped and have a good rest of your day!

6 0
2 years ago
You earn $18 for watching three cars how much do you earn to Washing 2 cars
Sever21 [200]

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

3 cars divide that by $18 and u get $6 per car. multiply that by two cars nd you get $12.

6 0
2 years ago
3 gallons bottle of bleach costs $16.32. What is the price per cup?
Anon25 [30]
The answer is 34 cents per cup, (0.34)
8 0
3 years ago
Ms.Crest surveyed her class and found that 15 out of 30 brushed there teeth more than twice a day. Write a ratio as a fraction i
densk [106]
Ratio: 15:30 = 1:2
Fraction: 1/2
Percent: 50%
Decimal: 0.5
6 0
2 years ago
Please help me with this!..
deff fn [24]

Answer:

300 times

Step-by-step explanation:

600 * 1/2 = 600/2

=300

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 20 POINTS! WILL MAKE BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Help plz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • 1/6 times what is 4<br> please answer asap
    7·2 answers
  • There are 2 cows and 1 chicken how many animals are there?
    15·2 answers
  • Is y = 3x+4 and y=3x-5 parallel, perpendicular or neither?
    6·2 answers
  • An inchworm (exactly one inch long, of course) is crawling up a yardstick (guess how long that is?). After the rst day, the inch
    7·1 answer
  • Use mental math to solve for the missing number:
    5·2 answers
  • The drawing is composed of a rectangle and a semicircle 18 cm 22 cm
    12·1 answer
  • What is the radius of a circle whose equation is x2 + y2 + 8x – 6y + 21 = 0?
    15·1 answer
  • HELP PLEASE! I WILL GIVE BRAINLIEST
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!