1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
3 years ago
14

Armando can type 2 pages in 5 minutes. Which proportion could

Mathematics
1 answer:
Ierofanga [76]3 years ago
8 0

Answer:

5 pages

Step-by-step explanation:

5+2 =

7.

12- 7=

5pages.

You might be interested in
You know that there is a strong correlation between the consumption of ice cream and body weight. The Pearson's r = 0.78. You al
Naddika [18.5K]

Answer:

y = 7.8x + 26

Step-by-step explanation:

Given the following :

Pearson's r = 0.78

Average consumption of ice cream = 5 grams per week (m) with Standard deviation (sd) = 1.5 grams

Average weight = 65 kg with standard deviation of 15kg

Formular for the regression line :

General regression formula :

y = mx + c

y = predicted variable ; m = slope or gradient ; x = predictor variable ; c = intercept

Gradient (m) = change in y / change in x

m = (sd y / sd x) * r

m = (sd weight / sd ice cream) × r

m = (15 / 1.5) × r

m = 10 × 0.78 = 7.8

Intercept:

mean of weight(y) - [Slope×mean of icecream(x)]

65 - [7.8 × 5]

65 - 39 = 26

Hence,

y = 7.8x + 26

5 0
3 years ago
Solve the equation 4s2+32s=60 by completing the square
lord [1]

Answer:

s = -4 ± √31

Step-by-step explanation:

Given 4s^{2} + 32s = 60

divide by 4 throughout

s^{2}  + 8s = 15\\s^{2} + 8s + (\frac{8}{2}) ^{2}  = 15 + (\frac{8}{2}) ^{2}

 (s + 4)^{2}  = 31\\s + 4 = \sqrt{31}

s = -4 ± √31

7 0
2 years ago
Complete the remaining columns in the chart by calculating the missing values for each category. Round your percentages to the n
Alenkinab [10]

Answer:

yearly cost for housing expenses = $11,400, average monthly cost for food = $650

yearly clothing cost = $900,

average monthly cost for transportation= $500,

Yearly cost for insurance & medical= $14,400

yearly cost for emergency fund = $600

average monthly college saving = $50

Step-by-step explanation:

Yearly housing = monthly cost * 12 = 950 * 12 = 11400

Food, monthly = 7800 /12 = 650

Clothing, yearly = 75 * 12 = $900

Monthly transport = 6000 / 12 = $500

Insurance and medical = 1200*12 =14400

Emergency fund = $50 * 12 = $600

College saving = $600 / 12 = $50

8 0
2 years ago
Which expression is not equivalent to the other three?
vagabundo [1.1K]

Answer:

b. 4+7x-2

Explanation:

when you add like terms for the first equation it becomes 7x-6

the second one becomes 7x+2

the third one becomes 7x-6

and the last one is also 7x-6

which means the second one is not equivalent

7 0
2 years ago
Arden calculated the height of a cylinder that has a volume of 88π mm3 and a radius of 4 mm. V = Bh 1. 88π42(h) 2. 88π = 16π(h)
inysia [295]

Answer:

D. No, the \pi should have canceled out in step 4 making the correct answer 5.5mm.

Step-by-step explanation:

All the steps that Arden took were correct up until the last step:

1. V = Bh  ⇒  88\pi = \pi*4^2 * h = 16\pi h

2. Divide by 16\pi from both sides: h = 88\pi / 16\pi = 88/16 = 5.5

Arden forgot to cancel out the pi from both the numerator and denominator, so her answer should have been 5.5 mm, not 5.5\pi mm.

Thus, the answer is D.

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the missing side length, and enter your answer in the box below. If
    6·1 answer
  • How do you calculate the residuals of a scatter plot?
    13·1 answer
  • a carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cube
    11·1 answer
  • Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster?
    13·1 answer
  • A factory produces c cans of paint in h hours according to the equation c= 50h. What represents the unit rate of cans produced p
    13·1 answer
  • Last winter, Anne was charged $838.35 for 9,315 KWh of electricity. What did her company charge per killowatt hour of electricit
    10·1 answer
  • If someone knows the answer please help
    9·1 answer
  • Which function represents exponential decay?
    8·2 answers
  • Help help me please asap
    5·2 answers
  • Suppose s varies directly with t. When t27, s=3. What is s when t=632
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!