1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
3 years ago
7

The function y = 3x - 6 is defined for all values of y less than 12. Determine the value of x that corresponds to the upp

Mathematics
1 answer:
Vikentia [17]3 years ago
5 0
The answer is letter d
You might be interested in
WILL MARK BRAINLIEST Which expression can be used to find the value
lilavasa [31]

Answer:

The answer is:  11(sin32°)

                           sin47°

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Stella buys a one-pint bottle of juice for $2.72. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? \text{1 gallon
alukav5142 [94]

9514 1404 393

Answer:

  • Stella bought 16 fl oz
  • $0.17 per fl oz is the unit rate

Step-by-step explanation:

1 pint is 2 cups, so is 2×8 fl oz = 16 fl oz

Then the unit rate of Stella's juice is ...

  dollars/ounces = $2.72/(16 fl oz) = $0.17 /fl oz

The cost per fluid ounce is $0.17.                                                                                                                                                                                                                      

4 0
3 years ago
HURRY WILL MARK BRAINLIEST AND CASHAPP MONEY
Brilliant_brown [7]

Answer

(2,4)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which ones are rational and which are irrational?
In-s [12.5K]

Answer:

irrational, irrational, irrational, rational, rational

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
1. The price of the video game was $60.00. Thelprice was reduced by 25%. What was the sale price of the video game? A $15.00 B.
geniusboy [140]

Answer:

The answer is A. $15.00

Step-by-step explanation:

Take 25% of 60 and that is 15. Please give me brainliest

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an expression that is equivalent to 3(2n+3)+9
    5·2 answers
  • Angle XYZ is bisected by line YW the measure of angle XYW is 52 what is the measurement of angle WYZ what is the measurement of
    9·1 answer
  • I need help with this math ​
    7·2 answers
  • Nissa is going to plant 485 tree this year if nissa plants 5 orchards of trees how many trees will be in each orchard
    14·1 answer
  • What is x 9/4x = 8 1/2
    13·1 answer
  • Henry runs a total of 10 miles at 5 track practices. If he continues at the same rate, how many miles will Henry run at the next
    7·2 answers
  • Determine whether each relation is a function if so provide the domain and range
    6·1 answer
  • Help! Giving BRAINLIEST!!!!!
    5·1 answer
  • Final exam please help for kiss
    11·1 answer
  • Gavyn was thinking of a number. Gavyn adds 12 then divides by 6 to get an answer of 20. Form an equation with
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!