Answer:
You have to divide to unit price, 169/13 is equal to 13!
Step-by-step explanation:
Answer:
875 calories per hour
Step-by-step explanation:
To find out how much calories would be used per hour you have to divide 3500 calories by 4 hours to get 875 calories. Hope this helps :)
If pounds was x
a. 0.65x is the equation.
2 pounds would cost $1.30
b. 0.65x-0.05x is the equation.
Answer:
Negative
Step-by-step explanation:
If a line has a positive slope, then y always increases when x increases and y always decreases when x decreases. Thus, the graph of the line starts at the bottom left and goes towards the top right.