1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notsponge [240]
2 years ago
12

Can someone plz help

Mathematics
2 answers:
irga5000 [103]2 years ago
8 0

Answer: I think it would be 8!

Step-by-step explanation: I hope this help!

sergiy2304 [10]2 years ago
6 0
13 speeches would be correct since most speeches were about 7 minutes so 120/7 is about 15
You might be interested in
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions.
Alinara [238K]

Answer:

y=(x/2)+5

Step-by-step explanation:

Slope-intercept form is y=mx+b where m is the slope and b is the y-intercept form. To get that, we need y by itself so we have to add 3x to both sides: 6y=30+3x. Now we divide by 6 and rearrange the right side: y=(3x+30)/6.

y = (3x/6)+(30/6) => y = (x/2)+5. We also know that the slope is 1/2 and the y-intercept is 5 because of the slope-intercept equation.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A woman 38 years old has a daughter 14 years old. How many years ago was the woman 8 times older than the daughter?
Veronika [31]

Answer:

112 years ago

Step-by-step explanation:

38 => 14 yrs

DIfference: 24 yrs

n=8(14)

n=112

Therefore, 112 years ago

4 0
3 years ago
Subtract w from 8 in algebric expression will be​
natima [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

according to the question ur algebraic expression is

8-w

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your favorite cereal is on sale there, 4 boxes for $10. At F
julia-pushkina [17]

Answer:

B. Food market

Step-by-step explanation:

You typically buy all of your groceries at Grocery Mart. This week, your favorite cereal is on sale there, 4 boxes for $10. At Food Market, where you don’t typically shop, the same cereal is on sale for $2.25 a box. Based on price, which is the better value option?

A.Grocery Mart

B. Food Market

Grocery market:

4 boxes for $10

Unit price = cost / quantity

= $10 / 4 boxes

= $2.50 per box

Food market:

Price per box = $2.25

The better value option based on price is food market because it cost less to buy a box of cereal than grocery mart

8 0
3 years ago
Write an equation in point-slow form for the line through the given point with the given slope.
timofeeve [1]
It's a because the form is y-y1=m(x-x1) and of you put the given information in it will be y+1=-(x+10)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which linear inequality is graphed with y>-x-2 to create the given solution set?
    7·1 answer
  • In what different ways can 45 be written as the product of two positive integers?
    9·1 answer
  • Please see attachment for the question.
    10·1 answer
  • Given: ABCD is a trapezoid, AB = 13,CD = 14, BC = 5, and AD = 20. Find: A of ABCD
    5·1 answer
  • SEC theta is undefined for theta =
    15·2 answers
  • What method would i use to solve this?
    9·1 answer
  • What percent is 8 out of 32?
    10·1 answer
  • Jim drove a total distance of 137,702.4 on a race track. He drove 16 laps, where each lap was the same length. What was the leng
    8·2 answers
  • 20+30+20.13 what is it
    14·2 answers
  • Solve the system of equations and choose the correct ordered pair<br> 3x+5y=6<br> 4x+2y=-6
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!