1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
10

A cow ate 38 pounds of grass, the cow now weighs 394 pounds. How much would the cow weigh if it did not eat the grass?

Mathematics
2 answers:
MrRa [10]3 years ago
7 0
The cow before eating will weigh 352 pounds
frutty [35]3 years ago
6 0
Since it ate 38 pounds so just minus 394 by 38 so you get the weight before it eats. the answer should be 356 pounds
You might be interested in
Find the perimeter. Simplify your answer.
qaws [65]

7y+10+7y+10+y-4

14y+20+y-4

15y+20-4

15y+16

answer= 15y+16

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth
snow_tiger [21]

Answer:

64.01

Step-by-step explanation:

tan∅= p/b

tan58= x/40

or, x= 40×tan58

x = 64.01

6 0
3 years ago
Help please I’ll give brainleiest :)
Paladinen [302]

Answer:

1 hour would be 10 $ each

Step-by-step explanation:

1)$10

2)$50

3)$80

I hope this helps

4 0
3 years ago
Enter the correct answer pls help​
Phoenix [80]

Answer:

\huge\boxed{\sf x = 8a}

Step-by-step explanation:

\sf \frac{3}{a} x - 4 = 20\\\\Add \ 4 \ to \ both \ sides\\\\\frac{3}{a} x = 20+4\\\\\frac{3}{a} x = 24\\\\Multiply \ both \ sides \ by \ a\\\\3x = 24 * a\\\\Divide \ 3 \ to \ both \ sides\\\\x = 24a / 3\\\\x = 8a\\\\\rule[225]{225}{2}

Hope this helped!

<h3>~AH1807</h3>
4 0
3 years ago
What is 2 lines that form a right angle at their point of intersection
Zielflug [23.3K]

Answer:

Perpendicular lines.

Step-by-step explanation:

They are called perpendicular lines.

If the slope of one line is m them the slope of the other is -1/m.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need the answer now please
    10·2 answers
  • What is the difference between an observational study and an experiment
    14·1 answer
  • I need help please?!!!!!
    12·1 answer
  • A.) all real numbers <br> B.) y&gt;6<br> C.)y is greater than or equal to -6<br> D.)x= √6 or -√6
    7·1 answer
  • Is six pen cost $2.10 what is the unit price of the pen?
    11·2 answers
  • Pls help on my homework. due tonight
    13·1 answer
  • PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP
    7·2 answers
  • Algebra 1 ,pls answer and tell me as fast as you can
    6·1 answer
  • Please help, thank you!
    14·1 answer
  • Determine the next three terms in the following sequence:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!