The coffee shop used 52 pounds of Type A coffee.
Step-by-step explanation:
Cost of Type A coffee per pound = 5.25
Cost of Type B coffee per pound = 4.10
Total pounds used in blend = 142
Total cost = 642.00
Let,
x be the pounds of Type A coffee used
y be the pounds of Type B coffee used
According to given statement;
x+y=142 Eqn 1
5.25x+4.10y=642.00 Eqn 2
Multiplying Eqn 1 by 4.10

Subtracting Eqn 3 from Eqn 2

Dividing both sides by 1.15

The coffee shop used 52 pounds of Type A coffee.
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly
Answer:
1/4 cup of bananas
Step-by-step explanation:
1/6 cup of bananas = 2/3 cup of apples
1/6 cup of bananas = 4/6 cup of apples
1/24 (1/6 ÷ 4 since 4/6 cup of apples is 4 units and we need 1 unit) cup of bananas = 1/6 cup of apples
1 cup of apples = 1/4 (1/24 x 6 for 6 units) cup of bananas
Answer:
Mario will need 27 mushroom power ups
Step-by-step explanation:
6f = 10m
/2 /2
3f = 5m
*9 *9
27f = 45m
Answer:
5r( 8gr + 3w )
Step-by-step explanation:
you can check the answer by multiplying 5r into the bracket.
Answer:
5.6
Step-by-step explanation:
first you see if the 100ths place is 4 or under or 5 and up. 5 and up you add 1 to the tenths place. 4 and down you keep the number the same. therefore because the number after six is 3 six stays the same and the answer is 5.6.