1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krok68 [10]
3 years ago
13

Three friends Ali, Mona and Mehrin need Rs 2, 55,00 to start a Business

Mathematics
1 answer:
e-lub [12.9K]3 years ago
4 0

Answer:

total money they needed:-255000

we have to total the money thaf Ali,Mona and Mehrin have:- 45000+70000+69000 =184000 rs

more money that require:- 255000-184000 =71000rs

Step-by-step explanation:

hope this helps you!!

You might be interested in
Describe polynomial and its type with examples
KonstantinChe [14]

Answer:

In mathematics, a polynomial is an expression consisting of variables (also called indeterminates) and coefficients, that involves only the operations of addition, subtraction, multiplication, and non-negative integer exponents of variables. An example of a polynomial of a single indeterminate, x, is x^2 − 4x + 7.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jorge has $24 on a gift card. He only uses the gift card to buy $1.75 cups of coffee. What is the total change in the amount in
user100 [1]
Jorge would have $8.25 left. This answer does not include 9 cups + the $1.75 it said he bought in the beginning. I’m pretty sure the 9 is the total amount of cups he bought. If it isn’t then subtract another $1.75 and you should get $6.50
6 0
3 years ago
A 6-pack of batteries cost $10.50.what is the unit price
IRINA_888 [86]

Answer:

Unit price = $1.75

Step-by-step explanation:

In order to determine the unit price of the batteries, divide the $10.50 total price for the 6-pack of batteries by 6:

$10.50 ÷ 6 = $1.75

Therefore, the unit price of each battery is $1.75.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression 2 to the power of 2 + 8 to the power of 2 ÷ 2 to the power of 2?
Naily [24]
That's (4+64)/ 4. 68/4= 17
4 0
3 years ago
Can someone please help me on this asap?? Im begging ill give more points and brainliest etc just please please help.
navik [9.2K]

Answer:

which one and I will help

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A pair of shoes usually sells for $56. If the shoes are 40% off, and sales tax is 8%, what is the total price of the shoes, incl
    5·2 answers
  • 6,051.2 rounded to the nearest thousand
    14·1 answer
  • Determine if the following is Rational, Integer, Whole, Natural, or Irrational. CHECK ALL THAT APPLY! 30/3 *
    11·1 answer
  • Instead of having 1.5 times as many pink flowers as white flowers, molly has decided to plant a garden with twice as many pink f
    11·2 answers
  • At murky middle school 372 students participate in sports if this is 60% then how many students go to the school
    5·1 answer
  • In honors math increased by 12% in this year students-
    11·2 answers
  • WORTH A LOT OF POINTS. WILL GIVE BRAINLEIST THINGY TO WHOEVER SOLVES IT!​
    7·2 answers
  • Multiply (1.4 x 10^2) x (2.0 x 10^-5)
    12·1 answer
  • 2. Rotate the following 180 degrees about point D.
    12·1 answer
  • 1.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!