Answer:
i don't understand your question, but i'll try to the best of my ability.
the answer to that is:
-8.33333333333
Step-by-step explanation:
let me break this down into a way you might understand.
1: 3-1=2
2: 2 divided by 3=0.66666666666.
3: i don't know if the "< 6;n>", was meant to be in the equation, so i just added the rest of it up.
if that's not right let me know. i'm pretty clueless sometimes, and this might just be a higher level of math that i don't know.
you're welcome though, (i suppose..) and have a great day.
Answer:
The right answer is: 14,256 cubic inches
Step-by-step explanation:
First of all, let's identify the dimensions of the tank and convert them to inches
Knowing that 1 Feet = 12 inches
So, the dimensions of the tank, expresed in inches will be:
Height (H): 2 ft. x 12 = 24 inches
Width (W): 1.50 ft. x 12 = 18 inches
Lenght (L): 3 ft. x 12 = 36 inches
Before calculating the volume of water inside the thank, We must consider that <em>there are two inches of empty space at the top.</em>
So , We must substract 2 inches to the height to calculate the volume.
Then, the height used for calculating the volume will be:
H'= 24 inches - 2 inches = 22 inches
Then,
Volume (V)= W x L x H'
V= (18 inches) x (36 inches) x (22 inches)
V= 14,256 cubic inches
1 cup is 8 fluid ounces.
1 cap is 6 oz, 2 caps is 12 oz, is that greater than 8 oz? well, surely you'd know.
Answer:
W=4
Step-by-step explanation:
When you plug 4 into w, it changes into 4/8 which simplifies to 1/2.
1/2 times 6 is 3.
11+3=14
To do this we will divide d amount of dollars by d amount of lbs.
Lets do it:-
16.87 ÷ 3.5 = 4.82
1 lb of trail mix is for $4.82
CHECK OUR WORK:-
4.82 × 3.5 = 16.87
We were RIGHT!!
So, 1 lb of trail mix costs $4.82.
Hope I helped ya!! xD