1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kruka [31]
2 years ago
10

Distributive property 79x36

Mathematics
1 answer:
IrinaVladis [17]2 years ago
8 0

Answer:

1(79 x 36)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST FOR BEST ANSWER NO LINKS!!!!*Use the data from the dot plot below to answer the question. The data shows ga
Ganezh [65]

0, 7

0 and 7 have the least amount of dots.

6 0
3 years ago
Buses to exeter leave a bus station every 20 minutes.Buses to Plymouth leave the bus station every 16 minutes A bus to exeter an
Eva8 [605]
9:20 am
Lcm is 80 so 80 minutes after 8 am is 9:20
6 0
3 years ago
which is the better deal to buy vegetables at a supermarket? $2.45/2.5lb of potatoes or $0.98/lb of potatoes
Karo-lina-s [1.5K]
If you take 0.98 and multiply by 2.5 you get 2.45 so there is no better deal. ☺
3 0
3 years ago
What property is 1 • 4 = 4?¿? I forgot lol
Vsevolod [243]
Ugh I hate these... Inverse property of multiplication.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Half of the students in Max's class volunteer at the local community center. Fifteen students do not volunteer. If there are 12
ella [17]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

15 x 2 = 30

30 - 12 = 18

18 girls are in his class

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • sean walks 3/4 of a mile in 15 minutes. at the same pace how far can Sean walk in 1 hour and 20 minutes?
    12·1 answer
  • Prime factors of 625
    10·1 answer
  • Victor Malaba has a net income of $1,240 per month. If he spends $150 on food, $244 on a car payment , $300 on rent, and $50 on
    12·1 answer
  • Molly shared a spool of ribbon with 12 people. Each person received 3 feet of ribbon. Which equation can she use to find r, the
    8·2 answers
  • Please help me with this question
    6·1 answer
  • To find the vertex, What must you do with the value you get from the formula −b2a
    6·1 answer
  • Solve the system:<br> 2x+5y=24<br> x=y+5​
    14·1 answer
  • Tell whether –4 is a solution of the inequality.<br> —3x + 2 &lt; 15. YES OR NO?
    12·1 answer
  • Solve for x: 3(x + 1) = −2(x − 1) + 6. (1 point) Group of answer choices 1 4 5 25
    9·1 answer
  • The usual price of a sweat shirt is 18) what is the sale price
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!