1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
3 years ago
5

Explain the difference between [-3] and -3?

Mathematics
1 answer:
Marrrta [24]3 years ago
8 0

Answer:

0

Step-by-step explanation:

Assuming [-3] is the absolute value of -3 (which is 3), then you get 3-3, which is 0.

You might be interested in
Calculate the area of the square shown below (HARD)
sergey [27]
Check the picture below.

recall that in a square, all sides are equal, so if we make b = a, then we get that for one side, also recall that the area of a rectangle is length*width, so in this case,

\bf \stackrel{\textit{area of the square}}{\stackrel{length}{5\sqrt{2}}\cdot \stackrel{width}{5\sqrt{2}}}\implies 25(\sqrt{2})^2\implies 25\cdot 2\implies 50

7 0
3 years ago
What are the factors of the expression below? -2x+5x-3
Ipatiy [6.2K]

Answer:

-2x-15

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The profit earned by a hot dog stand is a linear function of the number of hot dogs sold. It costs the owner $48 dollars each mo
aev [14]

Answer: C. y=2x-48

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the coordinates of Jefferson High Schools courtyard
garri49 [273]
Well it would be (-4,1)
6 0
3 years ago
Daisy spent a total of $31 before tax on ice cream. the table below shows the different flavors she bought. a carton of strawber
notsponge [240]
The cost of 1 vanilla ice cream and 1 strawberry ice cream should total to $31. Since you only bought one of each flavor, you simply have to add their unit prices. 

Cost for 1 carton of strawberry ice cream + Cost for 1 carton of vanilla ice cream = Total Cost
Total Cost = s + v  --> this is the general equation

Since s = 1.5 + v, the modified equation would be
Total Cost = 1.5 + v + v
Total Cost = 1.5 + 2v
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 66.64 rounded to the nearest cent
    12·1 answer
  • What is the average time for the toy car to move 1.0 m on dirt?
    13·1 answer
  • 36 out of 100 randomly selected taxpayers knew about tax incentives for installing energy-saving furnaces. Find a 90% confidence
    6·1 answer
  • Help i need answers
    7·1 answer
  • The scale of the floor plan of a room is 1 cm : 6.5 m. On the floor plan, the room is 3 cm long by 2 cm wide. What are the actua
    6·1 answer
  • What is the absolute value of Point B labelled on the number line? A number line with point A at coordinate negative 2.2, point
    6·1 answer
  • What is the vertex form of y=x^2+4x minus 7
    7·1 answer
  • Find the equation of a line that has the same slope as y = 6 - 2x and the same y-intercept as y= "-10x" – 4.
    6·2 answers
  • Your school day begins at 8:50 a.m. and ends at 3:10 p.m. How long are you in school?
    14·1 answer
  • PLEASEEEEEE HELPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!! ON ASSESSMENTTTT PRACTICEEEE ITS VERY URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Find the co
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!