1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
3 years ago
14

Calculate the area of the square shown below (HARD)

Mathematics
1 answer:
sergey [27]3 years ago
7 0
Check the picture below.

recall that in a square, all sides are equal, so if we make b = a, then we get that for one side, also recall that the area of a rectangle is length*width, so in this case,

\bf \stackrel{\textit{area of the square}}{\stackrel{length}{5\sqrt{2}}\cdot \stackrel{width}{5\sqrt{2}}}\implies 25(\sqrt{2})^2\implies 25\cdot 2\implies 50

You might be interested in
12 The cost of a telephone call is $0.60 for the first three minutes plus $0.17 for each additional minute. What is the greatest
rusak2 [61]
The correct answer would be j (18) because all you have to do is keep adding 0.17 and keep counting until you get to the 2.50 mark. I hope I helped you
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! See algebra question..
zhenek [66]

Answer:

n=-10

Step-by-step explanation:

n+3=-7

n=-7-3

n=-10

this helps thank you

branlist please

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
$12 for 6 bagels; $9 for 24 bagels.
BabaBlast [244]

Answer:

What is the question that you are asking?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
On number 6 what should i color in
monitta

Answer:

For 5/11 shade in the third bubble (0.45 repeating)

6 0
3 years ago
A cereal box has a rectangular base with a length of 8 in. and width of 3 in. The total
krek1111 [17]

Answer: 16.5

Step-by-step explanation: First do 8 times 3 then divide by 264=16.5. I think this is the answer

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Kyle spend 1/5 of his money on clothing. He had 120 remaining. What was the cost of the clothes Kyle bought
    11·1 answer
  • Which is a quantitative variable? A) brand of pancake mix B) flavor of pancakes, such as chocolate chip C) servings per box of p
    9·2 answers
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • The total cost of running a business is based on its expenses
    11·1 answer
  • The data show prices of light bulbs at a home improvement store, rounded to the nearest dollar. Find the interquartile range (IQ
    11·2 answers
  • There florist can order roses in bunches of one dozen and lilies in bunches of 8. Last month she ordered the same number of rose
    11·1 answer
  • ILL MARK U BRILLIANT PLEASE I NEED HELP
    5·1 answer
  • See screenshot below​
    12·2 answers
  • Whats 10 plus 10 ..........................
    11·2 answers
  • A fraction is written in simplest form when the GCF of the<br> numerator and the denominator is
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!