1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorLugansk [536]
3 years ago
12

(-3/4)^3 i forgot how to do this and i need help

Mathematics
2 answers:
Elan Coil [88]3 years ago
5 0
Turn it into a fraction and then square it. this would give you -0.422
loris [4]3 years ago
3 0
<span>(-3/4)^3
= (-3)^3  / 4^3
= -27/64

if you need answer in decimal form, then equal -0.421875</span>
You might be interested in
State if the triangles in each pair are similar. If so, state how you know they are similar and complete the similarity statemen
sergij07 [2.7K]

Answer:

please give me brainliest for quest

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of a rectangle is 42 milimeter .The length is 7 milimeters. What is the perimter of rectangel?
Leni [432]

Answer:

6 millimeters

Step-by-step explanation:

A = L × W

A ÷ L = W

42 ÷ 7 = 6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cost of Bikes ($) at Bike Shop
AysviL [449]

Answer:380

Step-by-step explanation:sort the list, take center value or mean of center values if even number of items in list

8 0
1 year ago
3) What is the mean value of the data?
soldi70 [24.7K]
The mean - add all the numbers (data) divided by the amount. 4+3+1+1+2+4+1 =16 16/7 = 2.28
The median - the middle number.
The mode - the most common number.
8 0
3 years ago
What is the volume of the composite figure?
Phantasy [73]

Answer 165

Step-by-step explanation:

i know

4 0
2 years ago
Other questions:
  • bob has 76 pencils , he wants to put the same number into 12 different boxes. how many will be in each box
    12·2 answers
  • Find the value of x.<br><br><br><br><br> 36<br><br><br> 21<br><br><br> 42<br><br><br> 18
    10·2 answers
  • Write an expression of the calculation of the products of five and two and five and one
    13·1 answer
  • A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
    7·1 answer
  • Find the sum of 7/13 and 11/26.
    5·2 answers
  • Work out the size of the interior angle of a regular 16-sided polygon
    15·2 answers
  • Q= 4+0.8p what value of p would make the equation true if q was 70
    5·1 answer
  • Mr. Martinez is comparing the price of oranges from several different markets. Which market’s pricing guide is based on a consta
    12·1 answer
  • Determine the value of x and y and the measure of
    12·1 answer
  • If the compound interest on a sum of money in 3 years at the rate of 10% per annum be Rs 13020 more than simple interest, find t
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!