That would be 13.25, 13+1/4
= 13+(1 divided by 4 which is 0.25)
= 13+0.25
Which is 13.25 so your answer is 13.25, good luck hope that helps :D
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The answer is 96*5 =480 so nancy will call 480 people in a 5 day workweek
Answer:
$0.20
Step-by-step explanation:
so you have 16 ounces of jam. i personally like jelly, but that's besides the point lol
so for those 16 ounces, you paid $3.20 for them.
unit price is just a term for the price of 1 item or measurement. you can use this to find out what product you are purchasing has the better deal, because you always want more product, for less money.
you should take the amount of money you are spending, and divide it by how many total ounces it has.
$3.20 / 16 = 0.20
this means that 1 ounce of jam costs $0.20
you can check your work by multiplying the price of one ounce, by how many ounces the jar is.
.2 * 16 = 3.20
i hope this was helpful to you and i explained well enough!
stay safe!!
:)