1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
2 years ago
10

if Lionel is selling protein bars for a fundraiser. he sold 16 bars on Saturday and 12 bars on Sunday. if each bar sold for $1.7

5, how much money did he raise​
Mathematics
1 answer:
inysia [295]2 years ago
4 0

Answer:

$29.75

Step-by-step explanation:

because 16 plus 12 = 28. 1.75 plus 28 is 29.75.

You might be interested in
Multiple choice for final pls help me
prohojiy [21]

Answer:

I hope this helps!

Step-by-step explanation:

ACB

5 0
3 years ago
If a wall is in a 1/4 in scale drawing is 6 in tall how tall is the actual wall
vekshin1
So 1/4
that measn that the scale wall is 6 inches while the real wall is 4 times 6=24 inches tall (logically, it would be something like 1in/4ft so it woul dbe 24 feet not 24 inches but ok)

so 1/4
6 inches scale drawing is 1/4 of real wall
6=1/4 real
multiply by 4
24=real

asnwer is 24 inches
6 0
3 years ago
ricardo has 2 cases of video games with the same number of games in each case. he give 4 games to his brothers.ricardo has 10 ga
BARSIC [14]
His brothers have 4 games
He had 10 games
So in total there are 14 games
And if there are 2 cases and each one had the same amount, then in each one there would be 14÷2=7

In each case, there are 7 games.
8 0
3 years ago
A salesperson's daily earnings include $115 per day plus commission equal to x percent (in decimal form) of his daily sales.
bearhunter [10]

Answer:

it might be 8%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Solve F(x) for the given domain.
iris [78.8K]

Answer:

A. -4

Step-by-step explanation:

F(-1) means we must plug the number "-1" in for each x.

F(x) = x^2 + 3x - 2

F(-1) = (-1)^2 + 3(-1) - 2

= 1 - 3 - 2

= -4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate for 875.52 kilometers in 38.4 hours<br><br> The answer must be a decimal.
    8·2 answers
  • a phone company offers two monthly charge, in Plan a, the customer pays a monthly fee of $40.10 and then an additional 4 cents p
    10·1 answer
  • You are randomly drawing marbles from a bag containing both blue and green marbles, without replacing the marbles between draws.
    9·1 answer
  • Find the perimeter &amp; area of the rectangle
    11·1 answer
  • A $16,000 robot depreciates linearly to zero in 10 years. (a) find a formula for its value as a function of time, t, in years.
    11·1 answer
  • What is greatest common factor of 24, 60, and 36
    6·2 answers
  • 4. In the quadratic function y = 232 + ba + c, the<br> affects the width of the parabola.
    7·1 answer
  • Anwser the question for brainlist
    13·2 answers
  • A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
    14·2 answers
  • The residual plot for a data set is shown.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!