$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
15 minutes
Step-by-step explanation:
Betty mows at 3 times the speed that Bullwinkle does, so is equivalent to having 3 Bullwinkles in her place. That makes the lawn get mowed as though 4 Bullwinkles were working, so it will take 1/4 the time it takes Bullwinkle to mow the whole yard. 1/4 of 60 minutes is 15 minutes.
Working together, Betty and Bullwinkle will take 15 minutes to mow the lawn.
3x+8x=3333
11x=3333
X= 303
Boys 3x,so 3*303=909
The answer tour question is D
Answer:
<u>-22</u>
Step-by-step explanation:
When you multiply a positive and negative number together, it becomes negative.
Multiplication is repetitive addition.
11(-2) = -11 + -11 = -22