And then Matt and Adam ending up falling in love
Here is the equation: x+(x+20) = 120
Since you can't combine anything yet, its x+x+20=120
You need to get x by itself
Minus 20 from both sides
Its x+x=100 now
Combine the x's which is now 2x
Now divide 100 by 2 which is 50
x=50
---------------
Lets check:
50+(50+20)=120
Now combine the numbers in the parentheses
Its now 50+70=120
50+70=120 and 70-50=20
As you can see, he ran 50 minutes the first day and 70 minutes the second day
Answer:
$1.66 per pound of potatoes.
Step-by-step explanation:
I think you can just ignore the part at the beginning, this is probably a multi-part question.
unit price is just amount/cost so all you need to do is substitute that.
7/4.20 = 1.66$ per Pound
Good luck with your schoolwork/homework!
-----------------------------------------------------------------
Sorry in advance for bad explanations or wrong answers.
You thought right.
if 2 eggs make 15 servings then:
4 eggs make 30 servings and
6 eggs make 45 servings
has a clockwise orientation, so in order to use Green's theorem (which is probably the "theorem" mentioned here), we have

where
is the triangle region.

