1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
2 years ago
7

Please help! Brainliest to correct

Mathematics
1 answer:
vivado [14]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

x +3 I x⁴ + 0x³ - 6x² + 0x  -28 I x³ - 3x² + 3x - 9

         x⁴ + 3x³

       <u>-       -      </u>

                -3x³ - 6x²

                -3x³ - 9x²

               <u>  +      +     </u>

                        3x² + 0x

                       3x²  + 9x

                       <u> -       -       </u>

                                -9x  -28

                                -9x  - 27

                                <u> +      +    </u>

                                         -1

P(x) =(x +3)* (x³ - 3x² + 3x - 9) + (-1)

You might be interested in
A 5-pack of key chains costs $5.46. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
svlad2 [7]

Answer:

the unit price is $1.10

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which table represents the function y = 2x + 4?
bearhunter [10]

Answer:

the solution is b

(-2,8) (0,4) (2,8)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please ?????????
exis [7]
The correct answer is:  [C]:  " $4290.00 " .
_______________________________________
Explanation:
_________________________________________
Given:  principal, "P":  equals:  $14,300  ;
                 rate, "r" : equals:  7.5 %  = 7.5 / 100 = 0.075 ; 
                time, "t" (in years): equals:  4  ;
_________________________________________
What is the interest, "i" ? 
_________________________________________
  Note:  The formula:  i = P * r * t   .
_________________________________________
So, we plug in our given values for "P", "r", and "t", and solve for "i" (interest).
__________________________
i = ($14,300) *(0.075) * (4)  ;

i = $1,490 ;  which is answer choice:  [C]:  " $4290.00 " .
________________________________________________
5 0
3 years ago
Write each percent as a fraction in simplest form 2 2/5%
vovikov84 [41]

Answer:

12/5%

Step-by-step explanation:

12/5 %

that's it cuz u can't divide them

7 0
3 years ago
Solve the equation. 12x+3=51
Zinaida [17]

12x + 3 = 51 \\ 12x = 48 \\ x = 4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If three out of five students eat school lunch then how many students would be expected to eat school lunch at a school with 750
    6·2 answers
  • A recipe makes 8 servings. How many servings can be made using 4/8 of each ingredient in the recipe?
    9·2 answers
  • Give the number of significant figures in this number: 40.00
    14·2 answers
  • I'm having trouble with a probability problem.
    5·1 answer
  • Solve for p 8/9 12/p
    5·1 answer
  • A clothing business finds there is a linear relationship between the number of shirts, n ,it can sell and the price, p , it can
    10·1 answer
  • PLEASE HURRY i need an answer now please help
    10·1 answer
  • Carmen participated in a read a thon.Mr.Cole pledged $4.00 per book and gave Carmen $44.How many books did Carmen read?​
    13·1 answer
  • B) A stationer fixes an equal rate of profit in his each item. If he sells a calculator costing Rs 700 for Rs 756, how much shou
    11·1 answer
  • Write 8*8*8*8*8*8*8 using an exponet
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!