1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brums [2.3K]
3 years ago
13

Algebra 2 Piece-wise functions!!

Mathematics
1 answer:
svetlana [45]3 years ago
6 0

It's A.

1. The closed circle connects to the x≥1 function, so that rules out B and C.

2. The x≥1 piece has a positive slope on the graph, so that rules out D.

You might be interested in
Weekly demand for milk at a small grocery store is normally distributed with a mean of 251 gallons per week and standard deviati
slavikrds [6]

Solution

Given

mean = 251

standard deviation = 33

(a)

\begin{gathered} P(Z

Hence, X = 300

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
Digiron [165]

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 0.00340.78 correct to 3 significant figures? explain your answer
timurjin [86]
What is 0.00340.78 correct to 3 significant figures?

a significant fugure is when the number lean solething ,so its can anyone except 0


so if we are reducing 0.00340.78 to 3 significant number

first we have to look for the significant nulber ,which are 3,4,7,8


so the answer can be 0.0034.7


hopefully this helps
7 0
3 years ago
What is the volume of the following rectangular prism below?
Yakvenalex [24]

28 units cubed I believe to be the right answer

4 0
3 years ago
Brian was thinking of a number. Brian adds 3 then divides by 2 to get an answer of 2.what was the original answer
Andreas93 [3]

Reverse engineer

2*2-3=1

so its 1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Sophie bought art supplies at a craft store. She bought paper for $3.00 and four brushes. The brushes all cost the same amount.
    8·2 answers
  • What is the equation parallel to 4y-3x=8
    15·1 answer
  • What is the midpoint of (-4,4), (5,-1)
    8·1 answer
  • Consider a shape with vertices A(1, 4), B(3, 0), C(1, −4), and D(−1, 0) on the coordinate plane. 1) Which proves that the shape
    9·2 answers
  • Please help! I will mark you as brainliest if you answer correctly:)
    5·2 answers
  • A bag contains 9 marbles: 2 are green, 5 are red, and 2 are blue...
    14·1 answer
  • Find the 20th, 40th, 60th, and 80th percentiles of the standard normal distribution. Round the answers to two decimal places.
    15·1 answer
  • What is the length of ST¯¯¯¯¯? Enter your answer as a decimal in the box. Round your final answer to the nearest hundredth. in.
    5·2 answers
  • Glen buys four tickets for a concert. Each ticket costs £54 Glen also has to pay a booking fee.
    10·2 answers
  • Me Value of Money: Practice
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!