Get the denominator down to a one
15 ÷ 10
__
10 ÷ 10.
the unit rate is 1.5 / 1
the multipy to get the right denominator.
1.5 × 120 = 180
_________ ____
1 × 120 = 120
1.5. 15. 180. 135. 45
___ ____ ___ ____ ____
1. 10. 120. 90. 30
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound
[You can convert that to smaller units:
$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]
:::::
Cost = (number of pounds) × $6.40/pound
:::::
12 pounds × $6.40/pound = $76.80
There are 10 marbles in the bag all together.
(8/10) = 80% of the marbles in the bag are white.
So if you pull a marble out of the bag, you have an 80% chance
of pulling a white one.
And if you do it many times, you expect that you'll pull
a white one out about 80% of the times.
80% pf 45 times = 0.8 x 45 = 36 times .
Answer:
x=30o+n90on∈Z
Step-by-step explanation:
cos2x=sin(90o−2x)=sin(2x−30o)
Which mean 90o−2x=2x−30o+n360o
or 90o−2x+2x−30o=(2n+1)180o
The later cannot be true.
so x=30o+n90on∈Z