1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
const2013 [10]
2 years ago
14

If a+b=5 and a-b=4 then b^2-a^2 =

Mathematics
1 answer:
Anna007 [38]2 years ago
5 0

Answer:

a + b = 5 \\ a \:  = 5 - b \\  a - b = 4 \\ 5 - b - b = 4 \\ 5 - 2b = 4 \\ 5 - 4 = 2b \\ 1 = 2b \\  \frac{1}{2}  =  \frac{2b}{2}  \\0.5 = b \\  b = 0.5 \\ a = 5 - b \\  = 5 - 0.5 \\  = 4.5 \\  {a \: }^{2}  -  {b}^{2}  = ( {4.5}^{2})  - (  {0.5}^{2} )  \\  = 20.25 - 0.25 \\  = 20 \\  {a}^{2}  -  {b}^{2}  = 20

Step-by-step explanation:

HOPE THAT THIS IS HELPFUL.

HAVE A GREAT DAY.

You might be interested in
A vehicle is travelling from rest. After 10 seconds its velocity will be 20ms find acceleration?​
Paladinen [302]

Initial velocity (u) = 0m/s

Final velocity (v) = 20m/s

Time (t) = 10 s

Acceleration (a)

= (v - u)/t

= [(20m/s) - (0m/s)]/10s

= (20m/s)/10s

= (20m/s²)/10

=> 2m/s²

8 0
2 years ago
A right triangle ABC is shown below:
Bess [88]
4 units wide would be the answer bc the deminsions of the legs wouldn't change for a rectangle or a triangle
6 0
3 years ago
Compute the amount of interest earned in the following simple interest problem.
Mumz [18]

Answer:

Step-by-step explanation:

P = $295

r =7%

t = 270 days = 270/365

Interest = Prt

=295*\frac{7}{100}*\frac{270}{365}\\\\= 15.28

= $ 15.28

Amount  = 295 + 15.28

Amount = $310.28

4 0
3 years ago
Which of these strategies would eliminate a variable in the system of equations?
valentinak56 [21]
8x+8y=2
-) 8x+5y=1
——————
3y=1
y=1/3
8x+8(1/3)=2
24x+8=6
24x=-2
x=-1/12
(-1/12,1/3)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
6) Which is the best deal?<br> 3.45 lbs for $3.58<br> $10.23 for 10.43 lbs
kirill115 [55]

Answer:

3.45 lbs for $3.58 because your getting 3 pounds of the item for 3 dollars.

Step-by-step explanation:

3.45 lbs for $ 3.58 is cheaper than 10.43 lbs for 10.23

5 0
2 years ago
Other questions:
  • I Need Help With Statistics
    11·1 answer
  • What is the slope of the line represented by the equation y = –x + ? – –
    12·2 answers
  • Drag the blue labels onto the table to identify the data that is relevant to each hypothesis. then use the pink labels to indica
    7·2 answers
  • What is the answer to all three of these?
    5·1 answer
  • Which of the sets of ordered pairs represents a function?
    14·2 answers
  • The function f(x) = x^2+ 5x – 6 is shifted 4 units to the left to create g(x). What<br> is g(x)?
    5·1 answer
  • Which three-dimensional figure is made from the net shown?.Help me​
    8·2 answers
  • If the ordered pairs(a,3)and (2,b) belong to the set {(x,y):y=2x-3},find the value of a,b​
    13·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (−4,−3) and (14,0)?
    12·1 answer
  • What two equivalent fractions for 8/8?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!