1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
3 years ago
13

Help help help help help

Mathematics
1 answer:
aleksklad [387]3 years ago
3 0

Answer:

<h2><u>Toothpaste</u></h2>

Smiles = $0.215 per ounce

Tartar Free = $0.2075 per ounce

Bright = $0.19875 per ounce

I will buy Bright because it is the cheapest.

<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>

Bronze Smart = $0.23625 per ounce

Ray Block = $0.25 per ounce

Healthy Glow = $0.3725 per ounce

I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.

<h2><u>Deodorant</u></h2>

Fresh = $0.29875 per ounce

Clean Scent = $0.259 per ounce

Spring = $0.24833333333 per ounce

I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.

Step-by-step explanation:

divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce

Have a nice day! :-)

You might be interested in
Consider the system of linear equations.<br><br> 2y = x + 10<br><br> 3y = 3x + 15
Art [367]
I hope this helps you

5 0
3 years ago
Given a circle with a radius of 0.85 meters, find the area of 1/3 of the circle. Use 3.14 for pi and round to the nearest hundre
olga_2 [115]
1/3 x pi x radius squared 
1/3 x pi x 0.7225 = 0.7566002307 

0.76 to nearest hundredth 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi again fjdkdngiskd​
amm1812

Answer:

x = -27

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four times a number<br> decreased by ten is 34.<br> Write an equation &amp; solve.
igomit [66]
4x - 10 = 34
4x +10 +10
4x = 44
4x/4 = 44/4
x = 11
5 0
4 years ago
What is the quotient of 36/12
ruslelena [56]


The quotient of

36/12 =3

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • −3(2−0.4y)+5.6=0.4(3y+1)
    9·1 answer
  • A rectangle is shown. The length of the rectangle is labeled 18 inches. The width of the rectangle is labeled 6 inches.
    12·2 answers
  • URGENT. I DO NOT UNDERSTAND: PLEASES LEAVE AN EXPLANATION
    14·1 answer
  • How much does 40 go into 75?
    12·2 answers
  • Which statement is an example of the Addition Property of Equality?
    9·1 answer
  • WILL MARK WITH BRAINLY!
    7·2 answers
  • A 12 ounce ice cream sundae is 3/4 ice cream. How many ounces of ice cream does the sundae contain?
    5·1 answer
  • Mention two factors that account for religious diversity. (1mark<br>inion (1 mark)​
    8·2 answers
  • 13
    11·1 answer
  • How many solutions exist for the system of equations in the graph?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!