1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AVprozaik [17]
2 years ago
11

14 The straight line, L, has the equation y = 5 - 2x

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(a) the co-ordinates of the point where the line crosses the y-axis,

y intercept occurs when x = 0

y = 5 - 2(0)

y = 5

(0, 5)

(b) the gradient of the line,

the general line formula is y = mx + b, where m is the slope and b is the y intercept.

y = 5 - 2x

y = -2x + 5

m = -2

(c) the equation of a line parallel to L.

Parallel lines have the same slope, but different y intercepts.

The simplest parallel line formula is

y = -2x + 0

y = -2x

You might be interested in
What if a triangle has 23 mm 20 mm 13 mm angles 62° 72° 46°
Readme [11.4K]
<span>a scalene triangle: a triangle where all the sides are different and all the angles are different.</span>
5 0
3 years ago
7-3x=x=4(2+x)<br><br> Please tell me the steps that you did big test real soon
earnstyle [38]
7-3x=4(2+x)<--Distribute
7-3x=8+4x
-7...... -7
---------------
-3x=1+4x
-4x ....-4x
--------------
-7x=1
/-7 /7
---------------
x=-1/7
8 0
3 years ago
At Macon County High School, a classroom is 400 ft2. After the teacher sets up her desk, computer, and podium, there are 250 ft2
tigry1 [53]
Ok so
250 left for student desks
250≥8n
n=number of desks
solve
divide both sides by 8
31.25≥n
round down since we cannot have a decimal desk
31 desks

but, the teacher has 1 desk also so add 1
31+1=32
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is an equivalent ratio for 2 gallons and 3 quarts
In-s [12.5K]
The equivalent is 2/3.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pen costs twice as much as a pencil. If 7 pens and 12 pencils cost $6.50, find the cost of a pencil.
pentagon [3]

1. Observe the problem

2. Make a system of linear equations

x is pens

y is pencil

As stated in the text, x=2y

x=2y

7x+12y=6.50

Using substitution,

7(2y)+12y=6.50

14y+12y=6.50

26y=6.50

y=0.25

Substituting it back into the first equation:

x=2(0.25)

<h2><u><em>x=0.5</em></u></h2><h2><u><em>y=0.25</em></u></h2>
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the area of the irregular figure
    10·1 answer
  • 7x-5y=-15 and -14x+7y=0 Solve by elimination
    12·1 answer
  • I need help please.
    9·1 answer
  • Find the supplementary angle of 116 degrees.
    11·1 answer
  • Someone knows this ???
    9·1 answer
  • PLEASE HELP FASTT!!!!!!!<br> In a relation, the input values can also be referred to as the_____?
    15·2 answers
  • If a figure can be rotated 6 times, it has how many lines of rotational symmetry?
    12·1 answer
  • If a crate of 250 apples costs $95, what is the unit cost
    14·1 answer
  • Help please i will give brainlest
    13·2 answers
  • Work out the bearing of B from A.<br><br> Please help I need it
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!