Answer:
8
Step-by-step explanation:
24 bottles = 16 dollars!
? bottles = 12 dollars
Note:
In these type of Questions, find out any dollars you could get with 1 bottle
or in simple terms, (first find the unit Rate)
<em>24/16 = 1.5</em>
1 bottle = 1.5 dollars
? bottles = 12 Dollars?
12/1.5
= 8
<h2>I hope that helps! </h2><h3>Have a wonderful day! </h3>
Answer:
g = -1
Step-by-step explanation:
Given the following data;
Slope, m = 9
Points = (-7, -10) and (-6, g)
X-axis = x1, x2 = (-7, -6)
Y-axis = (y1, y2) = (-10, g)
Mathematically, slope is given by the formula;
Substituting into the equation, we have;
9 = (g - (-10))/(-6 - (-7)
9 = (g + 10)/(-6 + 7)
9 = (g + 10)/1
Cross-multiplying, we have;
9 = g + 10
g = 9 - 10
g = -1
A positive correlation.(Brainliest please)
Answer: 7 candy bars
Step-by-step explanation:
First we need to subtract the cost of the magazine from the total cost
$34-$6=$28
Now the $28 that remains is the cost of all the candy bars, so if we divide by the price, we will get the amount.
$28/$4=7 candy bars