1-d
2-c
3-e
4-b
5-a
It's very simple. Try..
Answer:
5 x 199
Step-by-step explanation:
You can see that it is divisible by 5, a prime number, because it ends in 5. Once you divide it, you get 199 which itself is a prime number.
Hello!
Answer:
4- 8, 12, 16, 20, 24 ect keep adding 4
8- 16, 24, 32, 40, 48 ect keep adding 8
Step-by-step explanation:
both- 16, 24, 40, 48
Hope this helps have a good day! <3
Plz mark brainliest when u get the chance!
answer:
hope it helps
Step-by-step explanation:
The surface area of a solid object is a measure of the total area that the surface of the object occupies.
Nine
Comment
The figure consists of 2 figures, a rectangle and a trapezoid. You should break them up and find the area of each separately and add to get the total.
<u>Rectangle.</u>
Area = L * W
L = 40 yd
W = 25 yd.
Area = 40 * 25 = 1000 square yards.
<u>Trapezoid</u>
B1 = 40 yards
B2 = 65 yards
H = 55 - 25 yards
H = 30 yards
Area = (B1 + B2)* H / 2
Area = (40 + 65)*30 / 2 Add the 2 bases together.
Area = ( 105) * 30 / 2 You can divide either the 30 or the 105 by 2. Do the 30
Area = (105) *15
Area = 1575 square yards.
<u>Find the total Area</u>
Total Area = rectangle + trapezoid
Total Area = 1000 + 1575
Total Area = 2575 <<<<< Answer
Ten
Comment
Assume the other side has no windows or doors. Both sides consist of 1 triangle and 1 rectangle.
<u>
Problem A
Rectangle</u>
Area = l * w
L = 28 feet
W = 8.5 feet
Area = 28 * 8.5
Area = 238 square feet.
<u>Triangle</u>
Area = 1/2 Base * Height
Base = 28 feet
Height = 12.5 - 8.5
Height = 4
Area = 1/2 * 28 * 4
Area = 56 square feet.
<u>Total Area (1 Side)</u>
Total Area (1 Side) = 56 + 238
Total Area (1 side) = 394
<u>Total Area (Both sides)</u>
Total Area (both sides) = 2 * 294
Total Area (both sides) = 588 square feet.
Problem B
Comment
You have 588 square feet. First figure out the number of bundles and then calculate the cost.
<u>Bundles</u>
Bundles = Total Square Feet (Rounded up) / 100
Bundles = 588 / 100 = 5.88 bundles.
But you cannot buy 0.88 bundles So you have to round up, otherwise you'll have a bit of the building uncovered.
You may not care in reality, but the question does. So your answer is that you have 6 bundles.
<u>Cost</u>
1 bundle costs 75 dollars.
6 bundles cost x
1/6 = 75 / x
x = 6 * 75
x = 450 dollars <<<<< Answer 10B