1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
____ [38]
3 years ago
15

The formula for the resistance, R, of a conductor with voltage, V, and current , I , is R= V/I. Solve for V.

Mathematics
2 answers:
pickupchik [31]3 years ago
8 0
A=8 because hdhdhsjanabdhdufudjwba
borishaifa [10]3 years ago
7 0

Answer:

T+V/I

Step-by-step explanation:

multiply both sides by I to get rid of fractions ti=V

You might be interested in
Given that f(x)=2x^3+x-3, evaluate the function f(-2). <br> A.) 11 <br> B.) -69 <br> C.) -21
prohojiy [21]
F(x)=2x³+x-3
f(-2)=2(-2)³+(-2)-3
f(-2)=2(-8)-2-3
f(-2)=-16-2-3
f(-2)=-18-3
f(-2)=-21. As a result,C is your final answer. Hope it help!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the answer that contains one countable noun and one uncountable noun
elena-14-01-66 [18.8K]
Mamdiiajfhxtxusisudjdsusi
3 0
3 years ago
Is it true or false that 16.371 rounded to the nearest whole number 16 feet per second
rusak2 [61]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

To round off a number to its nearest whole number, look at the first number after the decimal point. If the number is equal or greater than 5, add 1 to the number before the decimal point. If it is  less than 5, add zero.

Because the first number after the decimal point is 3, which is less than 5, add zero to 16 . 16 + 0 = 16

If the number were 16.571, rounding off to the nearest whole number would give 17

4 0
3 years ago
The Petri dish shown has no lid. What is the surface area of the outside of the Petri dish?
Nata [24]

Answer: (not enough information) Is there a picture that goes along with the problem?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to this
    11·1 answer
  • Devon made a scale drawing of a triangle. He used a scale factor of 1/4 to draw the new triangle. How does each side of the new
    15·2 answers
  • There are 27 chocolates in a box, all identically shaped. There 4 are filled with nuts, 8 with caramel, and 15 are solid chocola
    14·1 answer
  • Which answer describes the restrictions for the variables x+1/x-4?
    6·2 answers
  • The average speed of a car decreased by 3 miles per hour every successive 8-minute interval. If the car traveled 4.8 miles in th
    10·1 answer
  • What is the value of the expression below?<br> (5^1/2)^2
    7·1 answer
  • Answer quick Question 2 of 5
    7·2 answers
  • Devin jumped off a cliff into the ocean in Acapulco while vacationing with his family. His height as a function of time could be
    11·1 answer
  • The library is to be given 7 books as a gift. The books will be selected from a list of 15 titles. If each book selected must ha
    11·1 answer
  • All tangents to the circle are congruent and form a square. the perimeter of square aceg is 24 cm. a circle is inscribed in squa
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!