1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
3 years ago
13

Multiplicative inverse of 3/7 x 2/7

Mathematics
2 answers:
Ahat [919]3 years ago
6 0

<h3>\frac{ - 7}{3}  \times  \frac{ - 7}{2}</h3>
  • It is the multiplicative inverse of 3/7 × 2/7
marin [14]3 years ago
5 0

<em>Sorry if I didn't understand the question right-</em>

Answer:

\frac{49}{6}

Step-by-step explanation:

The inverse of \frac{3}{7} is \frac{7}{3}.

The inverse of \frac{2}{7} is \frac{7}{2}.

Now we multiply:

\frac{7}{3} × \frac{7}{2} = \frac{49}{6}

Hope this helped :)

You might be interested in
Could some please help and explain?
Sophie [7]

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

A rhombus is a parallelogram where all sides are equal. Therefore, as we know two sides are equal to 7x+8 and 9x-6, we can say that

7x+8 = 9x - 6

subtract 7x from both sides to put the variable on one side

2x - 6 = 8

add 6 to both sides to isolate the variable and its coefficient

2x = 14

divide both sides by 2 to isolate x

x = 7

7 0
2 years ago
A bed is 2400 a discount of 25% was given on the
Brrunno [24]

Answer:

800

Step-by-step explanation:

Given: The selling price of bed is 2400.

          Discount offered is 25%

Lets assume the cost of bed be "x"

Discount offered on the cost price of bed= \frac{25}{100} \times x= 0.25x

∴ Discount offered on the cost price of bed= 0.25x

We know the selling price of bed after discount provided.

Finding the cost price of the bed.

⇒ x-0.25x= 2400

⇒ 0.75x= 2400

cross multiplying both side.

∴ x= \frac{2400}{0.75} = 3200

∴ Cost price of the bed is 3200.

We know selling price of the bed is 2400.

Now, finding the saving.

Saving on the price of bed= Cost price- selling price

Saving= 3200-2400= 800

Hence, saving on the purchase of the bed is 800.

7 0
3 years ago
What is the sum of 36(6 - 4) and 6(6 – 8)?
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

Your answer would be 60

Step-by-step explanation:

=36(6 - 4) 6(6 – 8)

= 36(2) + 6 (-2)

= 72 + (-12)

= 72 - 12

= 60

hope it helps!

6 0
3 years ago
I need the answer please help me
Anna71 [15]

Answer:

-29.988 or if you round up -30

Step-by-step explanation:

1) Convert fractions to decimals  

    3.6 x (-8.33) = -29.988

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x.
VikaD [51]

Answer:

X = 9

okay If I'm wrong sry what's 9x3 it's 45 right ( me not using a caluctalter ) ( I didn't even spell that Right lol ) but anyways it's X=9

4 0
3 years ago
Other questions:
  • F(1)=-1.5 <br><br> f(n+1)=f(n)+0.5 <br><br> what is f(10)?
    7·1 answer
  • 2x-10=2x-10 does it have zero, one or many solutions and explain please.
    12·2 answers
  • 20 pts and brainliest awarded, plz help asap !!!!!!<br><br> see picture
    9·2 answers
  • in converting 54 centimeters to inches what unit(omit the number) would you place in the numeration of your ratio? use plural fr
    8·2 answers
  • What is the cost of 6 composition books at 90 cents each? At c cents each?
    15·1 answer
  • 20 POINTS (WILL GIVE BRAINLIST)
    10·1 answer
  • If Jan can buy 12 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much
    14·1 answer
  • A brand new bag of cat food weighs 24 lbs. You give your cat 0.5 lbs. After how many days do you run out of food?
    9·1 answer
  • (a^3 b^12 c^2) * (a^5 c^2) * (b^5 c^4)^0
    12·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!! :(((
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!