Answer:
p = 40/9
Step-by-step explanation:
p - 10p = -40
-9p = -40
p = -40/(-9
p = 40/9
Answer:
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Step-by-step explanation:
To find the unit price we divide the total cost given by the total months given for each contract to find out the cost per month.
$2070/18 months = $115 per month
$1776/12 months = $148 per month
Contract A is cheaper because $115 per month is less than $148 per month
Answer:
He will need 16 pints.
Step-by-step explanation:
2 pints per quart
2 quarts = 4 pints
4 x number of pies (4)
16
Times what by 20% ? If you can ask me the full question i would love to help!