1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
2 years ago
5

How can unit analysis help you solve a conversion problem?

Mathematics
1 answer:
Liono4ka [1.6K]2 years ago
6 0

Unit analysis is a method used to convert from one unit of measure to another. In a unit analysis problem, we place measurements into fraction form, build a product of fractions, and eliminate unwanted units. The steps for performing a unit analysis are as follows: Determine what conversion facts are needed

You might be interested in
What is the square root of -1
larisa [96]
The answer is i literally it is the letter i
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Place grouping symbols in the expression so it has a value of 34.
Lady_Fox [76]

Answer:

i took this test

Step-by-step explanation:

its b

8 0
3 years ago
Um another Distributive Property question ahah,
Basile [38]

Answer:

x=7

Step-by-step explanation:

im smart

6 0
2 years ago
What answers factor the expression 24y + 88x
Roman55 [17]
8(3y+11x) Would be your answer my friend
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the equation of the line that is parallel to the line y= -2x+3 and goes through the point (3, -6).​
svetlana [45]

Answer:

y=-2

Step-by-step explanation:

because it's parallel --> a=-2

therefore we have y=-2x+b

the line goes through the point (3,-6) --> (-2).3+b=-6 --> b=0

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If a man earns £80,000 a week and this is 900% more than he used to earn, what was his original wage?
    8·2 answers
  • What is the sum of (x+5)+(2x+3)
    12·1 answer
  • Y=4-5x y=.2x -4.5 perpendicular? Why?
    6·1 answer
  • 3. m=-4, b = 1<br> a. y=x-4<br> b. y = -4x – 1<br> C. y=-*x+1<br> d. y=-4x + 1
    13·1 answer
  • 1.Simplify.<br><br> 2.Simplify.<br> 3.Which statement best reflects the solution(s) of the equation?
    13·1 answer
  • It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?
    15·1 answer
  • What is the average rate of change for f(x) = -5* + 140 over the interval 1 sxs 3?
    12·2 answers
  • If bananas are $0.50 each, how much would it cost for 7 bananas?
    8·2 answers
  • I need help asap. Its due i 10 min
    11·2 answers
  • Santa's sleigh is powered by units of Christmas spirit. If 9/10 people show Christmas spirit Santa's sleigh will deliver all pac
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!