Answer: After 3 hours both will have the same cost.
Step-by-step explanation:
Let x = Number of hours and y be the total cost.
Total cost = Initial cost + (cost per hour)(Number of hours)
At Mike's Bounce Shop,
Total cost (y)= 30+2x
At Jose's Bounce Rentals,
Total cost(y) = 12+8x
When both shops have the same cost, then

Total cost = 12+8(3)=12+24=$36
Hence, After 3 hours both will have the same cost.
First you want to change the fractions to the same denominator
3/4 = 9/12 and 2/3 = 8/12
then you put it in ratio form...
the answer is 9:8
<span>The proportion of clay uses is 3/8 (Three Eighths). That is 3 lbs. of clay to every 8 vases. This is determined by the first given proportion 3 lbs./8 vases and confirmed by the second. To prove that is the case you divide the second ration by the first numerator:
9 divided by 3 = 3 and 24 divided by 3 = 8. So the proportion for 9/24 is still 3/8. This can also be used to increase the number of vases made. For example if 40 vases need to be made:
we divide 40 by the numerator 8 = 5. So we need 5 portions of 3 to make 40 vases. 5 times 3 = 15. So the 15 lbs. of clay is needed for 40 vases.</span>
(h + j)(x)
h(x) + j(x)
2x - 3 + -4x
-2x - 3