1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
14

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA wdjewkhfewhjfuhegkufygqe ANSWER

Mathematics
1 answer:
nikklg [1K]3 years ago
6 0

Answer:

(8+t)^2-6 when t=2

Step-by-step explanation:

1: (8+2)^2-6

2: (10)^2-6

3: 100-6

4: 94

You might be interested in
PLEASE ANSWER QUICKLY
Rudiy27

Answer:

3

Step-by-step explanation:

f(x) = 3x² - 2x + 1

f(x) = ax² + bx + c

a = 3

7 0
2 years ago
Pls, help me it has been a missing assignment for too long :/
Natasha2012 [34]

Answer:

Snail A: 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30

Snail A travels at a rate of 30 inches in 1 hour or 30 inches per hour.

Snail B: 0, 3, 6, 9, 12, 15, 18

Snail B travels at a rate of 18 inches in 1 hour or 18 inches per hour.

Snail C: 0, 6, 12, 18, 24, 30, 36

Snail C travels at a rate of 36 inches in 1 hour or 36 inches per hour.

Snail D: 0, 4, 8, 12, 16, 20, 24

Snail D travels at a rate of 24 inches in 1 hour or 24 inches per hour.

3 0
3 years ago
3(x+3)-5x simplify<br> Answer
Lelu [443]

Answer: -2x + 9

First, Use the distributive property: 3(x+3)-5x       (3 multiplied by x is 3x and 3 multiplied by 3 is 9

Next, subtract the variable x: 3x+9-5x      (3x-5x=-2x

The answer is -2x+9

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length of the side of a square is 2x + 3y. Find the area of the square in terms of x and y
Angelina_Jolie [31]

Answer:

it stays the same because there is no simplifying it and the re are no like terms

6 0
3 years ago
Jerry wants to buy 4 Michelin tires. Each tire costs $213.99. Calculate his total price if the tax rate is 7.25%.
arlik [135]

Answer:

$918.02

Step-by-step explanation:

As each tire costs $213.99, you will be multiplying that by 4:

$213.99*4 = $855.96

Now you will have to add the tax to the price. You will do the following:

$855.96*.0725 = 62.0571

You will round that to $62.06

$855.96+$62.06

The total would be $918.02

3 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 9 computers and 72 students. What is the unit rate of students to computers?
    8·2 answers
  • How many solutions does the system have?
    14·1 answer
  • Let x be a continuous random variable that is normally distributed with a mean of 25 and a standard deviation of 6. Find the pro
    11·1 answer
  • Maya wants to purchase a yearly membership to an indoor skateboard park. She'll also need to pay a set fee each time she visits
    9·1 answer
  • How many solutions does 2=5 have
    10·1 answer
  • You have a goal to take at least 10,000 steps per day. according to your Fitbit you have walked 8,637 step so far today. how man
    12·1 answer
  • Find the area of each figure
    5·1 answer
  • Simplify completely ASAPP
    15·1 answer
  • |x+10| / 9 &lt; 2<br><br> Solve the inequality, show step by step
    13·1 answer
  • Hank's car travels 600 feet in 20 seconds. Andy's motorcycle travels 300 feet in 12 seconds. Which is faster, the car or the mot
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!