1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
I'm assuming this is just a simple addition problem so 12,383 miles plus 113,211 miles is equal to 125 594 miles
Answer:
x=−32/5
Step-by-step explanation:
Step 1: Simplify both sides of the equation.
1/2(1/4x−3/5)=1/4(2/5+3/4x)
(1/2)(1/4x)+(1/2)(−3/5)=(1/4)(2/5)+(1/4)(3/4x)(Distribute)(1/2)(1/4x)+(1/2)(−3/5)=(1/4)(2/5)+(1/4)(3/4x)(Distribute)
1/8x+−3/10=1/10+3/16x
1/8x+−3/10=3/16x+1/10
Step 2: Subtract 3/16x from both sides.
1/8x+−3/10−3/16x=3/16x+1/10−3/16x
−1/16x+−3/10=1/10
Step 3: Add 3/10 to both sides.
−1/16x+−3/10+3/10=1/10+3/10
−1/16x=2/5
Step 4: Multiply both sides by 16/(-1).
(16/−1)*(−1/16x)=(16/−1)*(2/5)
x=−3/25
Answer:
ok is this supposed to be a quesion to ask or a fact?
Step-by-step explanation:
Answer:
8 minutes.
Step-by-step explanation:
Let m represent number of minutes.
We have been given that Mike is biking to catch up with his sister who is already 1200 yards ahead of him. His sister is biking at a speed of 450 yards per minute.
So total distance covered by Mike's sister after m minutes would be
.
Mike bikes at a speed of 600 yards per minute, so total distance covered by Mike in minutes would be
.
Now, we will equate both expressions to find minutes at which both distances will be equal as:




Therefore, it will take after 8 minutes for Mike to catch his sister.